درمان درد لگن با کمپرس یخ، فیزیوتراپی، تزریق کورتون و امواج اولتراسوند

درد لگن می‌تواند به دلیل التهاب یا آسیب به استخوان (شرمگاه، تهیگاهی) ایلیوم(نشیمنگاهی)، ایسکیوم یا سایر استخوان‌های تشکیل دهنده لگن باشد. درد استخوان شرمگاهی یا درد کمربند لگنی نیز در زنان باردار بسیار شایع است. شرایطی که بر استخوان لگن یا استخوان شرمگاهی تأثیر می‌گذارد می‌تواند منجر به سفتی، درد و کاهش حرکت در مفاصل لگن شود. اگر در ناحیه شرمگاه خود درد دارید و یا ممکن است راه رفتن، نشستن یا ایستادن به مدت طولانی دردناک و ناراحت کننده باشد، به‌این علت است که استخوان لگن شما آسیب دیده است.

روش‌های درمانی زیادی وجود دارد که می‌تواند به بهبود علائم درد لگن کمک کند. به عنوان مثال، با استفاده از کمپرس سرد یا گرم، فیزیوتراپی یا تزریق کورتون یا می‌توانید از شر درد لگن خلاص شوید. درد لگن در دوران بارداری معمولاً پس از زایمان برطرف می‌شود. با این حال، پد های گرم کننده می‌توانند به تسریع روند بهبودی برای کاهش درد لگن یا استخوان شرمگاهی کمک کنند.

در این مقاله خواهید فهمید که چگونه می‌توانید دلایل اصلی درد را که می‌تواند استخوان لگن شما را آزار دهد شناسایی کنید. این می‌تواند به تمایز بین درد استخوان لگن و درد ناشی از اندام‌های لگن و پایین شکم کمک کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان درد لگن با کمپرس یخ، فیزیوتراپی، تزریق کورتون، امواج اولتراسوند و یا ارتباط با کلینیک دکتر پورقاسمیان می‌توانید با شماره تلفن‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

علت درد لگن


علت درد لگن

دردی را که بر استخوان لگن تأثیر می‌گذارد، گاهی اوقات درد کمربند لگنی یا اختلال عملکرد سمفیز پوبیس می‌نامند. بیایید با جزئیات بیشتری به برخی از دلایل آسیب دیدن استخوان لگن نگاه کنیم.

شکستگی لگن 

صدمه به هر یک از استخوان‌های ناحیه لگن – شرمگاه، استخوان خاجی، ایسکیوم یا ایلیوم – می‌تواند منجر به درد و کوفتگی استخوان لگن شود. دلیل اصلی شکستگی استخوان‌های لگن شما افتادن روی زمین یا تصادف است. افراد مسن نیز به دلیل پوکی استخوان مستعد شکستگی لگن هستند.

دررفتگی مفصل ساکروایلیاک 

دررفتگی مفصل ساکروایلیاک می‌تواند دلیلی بر درد لگن شما باشد، اگرچه بارداری نیز می‌تواند باعث درد مفصل ساکروایلیاک شود. التهاب در مفاصل بین استخوان خاجی و استخوان لگن می‌تواند در نتیجه آرتروز، زمین خوردن یا ساییدگی باشد. درد در ناحیه کمر و لگن شایع‌ترین علامت درد مفصل ساکروایلیاک است. پزشکان می‌گویند فیزیوتراپی، درمان دستی ستون فقرات و بریس‌های کمر می‌توانند به تسکین برخی علائم درد لگن کمک کنند.

درد کمربند لگنی

درد کمربند لگنی، دردی را در استخوان شرمگاه یا سایر استخوان‌های لگن توصیف می‌کند که می‌تواند در درجات مختلف باعث ناراحتی و درد کمر یا مفصل لگن شود. اغلب اوقات، استرس و فشارهای زندگی امروزی می‌تواند یک دلیل ساده باشد که شما درد کمربند لگنی را احساس می‌کنید. درد کمربند لگنی می‌تواند نتیجه وضعیت بد یا عدم تعادل عضلات لگن باشد. به عنوان مثال، نشستن در حالت خمیده با کمر خمیده می‌تواند فشار بیشتری به ناحیه لگن شما وارد کند.

استئیت پوبیس: ورم استخوان پوبیس

استئیت پوبیس یکی از دلایل درد استخوان لگن است که زنان و مردان را درگیر می‌کند. استئیت پوبیس، همان التهاب شرمگاه در ناحیه پایین لگن است که در اثر ضربه مکرر ایجاد می‌شود. این وضعیت التهابی استخوان‌های لگن می‌تواند باعث تحریک درد در کشاله ران یا شکم شود. استئیت پوبیس اغلب می‌تواند ورزشکاران را تحت تأثیر قرار دهد. التهاب در پوبیس به دلیل آسیب‌های جزیی در عضلات ناحیه لگن یا آسیب به مفاصل اتفاق می‌افتد. این بیماری در بازیکنان فوتبال، هاکی روی یخ و تنیس شایع است.

سایر دلایل درد لگن 

دلایل دیگری برای درد لگن وجود دارد که در فعالیت‌های روزمره شما اختلال ایجاد می‌کند.

 • آرتروز. اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتروز است که منجر به درد مزمن استخوان لگن می‌شود. آرتروز که باعث درد و التهاب مفصل می‌شود یک بیماری شایع در بسیاری از افراد است. با این حال، اسپوندیلیت آنکیلوزان تنها کمتر از 0.5٪ از جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • سرطان. در موارد نادر، درد لگن می‌تواند ناشی از کندروسارکوما یا یوئینگ سارکوم باشد – انواع سرطان‌های استخوان که می‌توانند استخوان‌های لگن را تحت تأثیر قرار دهند. شایعترین علامت آن، درد مداوم در نزدیکی استخوان است. با این حال، لازم به یادآوری است که بیشترین دلایل درد لگن به دلیل التهاب یا اختلال عملکرد از نوع خوش خیم (غیر سرطانی) است.

علائم درد لگن 


درد لگن می‌تواند مردان و زنان را از هر سنی درگیر کند. با این حال، زنان بیشتر از درد در استخوان‌های لگن رنج می‌برند.

شایعترین علامت درد لگن درد در ناحیه ران است. بسته به علت درد استخوان یا مفصل، ممکن است از احساس خشکی در لگن‌ رنج ببرید.

برخی دیگر از علائم درد لگن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد کمر (کمردرد) که هنگام خم شدن شدت می‌یابد
 • درد و خشکی در مفصل ران یا کمر هنگام ایستادن یا نشستن به مدت طولانی
 • درد در استخوان‌های لگن یا باسن هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها
 • درد مفصل لگن یا کمر هنگام غلت خوردن در خواب

پزشکان می‌گویند که درد استخوان لگن در دوران بارداری می‌تواند باعث ایجاد همه علائم فوق و همچنین برخی از موارد زیر شود:

 • درد در قسمت فوقانی ران لگن
 • درد لگن بین واژن و رکتوم
 • درد هنگام جدا كردن پاها از هم – مثلاً برای معاینه لگن یا پیاده شدن از ماشین.

درمان درد لگن 


درمان درد لگن با کمپرس یخ، فیزیوتراپی، تزریق کورتون و امواج اولتراسوند :

کمپرس یخ و گرم برای درد لگن

کمپرس یخ و گرم برای درد لگن

استفاده از پد های گرم کننده یا کمپرس سرد در منطقه دردناک در ناحیه لگن می‌تواند به شما کمک کند تا به طور طبیعی از درد خلاص شوید. گرما درمانی با افزایش گردش خون و شل شدن عضلات می‌تواند به درد نوع آرتروز در مفاصل لگن کمک کند. بسته‌های سرد برای درمان درد عمیق لگن نیز مفید هستند و می‌توانند در چند روز اول که درد در استخوان‌های لگن شعله ور می‌شود، موثر باشند.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان درد لگن 

فیزیوتراپی لگن شامل گروه عضلانی کف لگن و ران است، که عملکردهای مختلف را بر عهده دارد. عضلات کف لگن از اندام‌های لگن پشتیبانی کرده ، به کنترل روده و مثانه و به تحریک جنسی و ارگاسم کمک می‌کنند.

برای درمان بی اختیاری که یکی از علائم ضعیف بودن ماهیچه‌های لگت است، مشکل در ادرار یا حرکات روده، یبوست، درد مزمن لگن و مقاربت دردناک ممکن است فردی به فیزیوتراپی کف لگن ارجاع شود. درمانگران فیزیوتراپی لگن ممکن است از چندین روش استفاده کنند:

 • آموزش. ممکن است لازم باشد بیماران در مورد آناتومی لگن و نحوه کار اجزای مختلف به تنهایی و با هم بیشتر بدانند. همچنین ممکن است لازم باشد یاد بگیرند که چگونه عادت‌ها یا بهداشت بر علائم آنها تأثیر می‌گذارد.
 • تمرینات کف لگن. به بیماران آموزش داده می‌شود كه چگونه عضلات كف لگن را نسبت به سایر عضلات منقبض و شل كنند. همچنین برای موثرتر جلوه دادن تمرینات کف لگن، به بیمار تنفس و زمان بندی صحیح آموزش داده می‌شود. چنین تمریناتی می‌تواند باعث کشش عضلات سفت، تقویت عضلات ضعیف و بهبود انعطاف پذیری شود.
 • بیوفیدبک کف لگن. بیوفیدبک تکنیکی است که می‌تواند به بیماران کمک کند “ببینند” عضلات کف لگن چگونه کار می‌کنند. برای انجام این کار، یک پروب به داخل واژن زن یا مقعد مرد وارد می‌شود و نتایج بر روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می‌شود.
 • درمان دستی. درمان دستی شامل دستکاری و تحرک است. این شامل بازیابی، افزایش تحرک و دامنه حرکتی و حرکاتی برای درمان خشکی مفاصل، و تسکین درد است. درمان دستی یک حرکت سریع خاص و کنترل شده برای آزاد سازی مفصل است تا به موقعیت صحیح بازگردد. دستکاری و تحرک ممکن است به کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند و باعث تحریک عصب نخاعی شود.
 • تحریک الکتریکی TENS – تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، جریان الکتریکی بدون درد را از طریق پوست به اعصاب خاص منتقل می‌کند. جریان گرمای ملایمی ایجاد می‌شود که به رفع سفتی و درد لگن کمک می‌کند و ممکن است دامنه حرکت را بهبود بخشد. این روش درمانی غیرتهاجمی است و هیچ عارضه جانبی مشخصی ندارد. ممکن است برای کنترل درد حاد و درد مزمن لگن استفاده شود.
 • امواج اولتراسوند: اولتراسوند یک روش درمانی غیرتهاجمی رایج است که برای درمان درد لگن، سایر مشکلات مفصلی و بیماری‌های مربوط به ستون فقرات استفاده می‌شود. پزشک برای کمک به انتقال امواج اولتراسوند به بافتهای زیرین، ژل را به پوست بیمار می‌زند. پروب‌‌‌ اولتراسوند به آرامی در ناحیه لگن چرخانده می‌شود. پروب‌‌‌ اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای رساندن گرما به اعماق بافت‌ها مانند ماهیچه‌ها استفاده می‌کند. پروب‌‌‌ اولتراسوند گردش خون را بهبود می‌بخشد، اسپاسم عضلات را رفع می‌کند، التهاب را کاهش می‌دهد و به تسکین درد لگن کمک می‌کند.

تزریق کورتون

تزریق کورتیزون، نوعی کورتیکواستروئید است که به منظور کاهش التهاب و درد لگن استفاده می‌شود. این تزریق، اثرات هورمون معروف به کورتیزول را که توسط غده فوق کلیه تولید می‌شود را دارد. این ماده برای کاهش فعالیت گلبول‌های سفید خون در پاسخ سیستم ایمنی بدن به منظور کاهش التهاب در یک منطقه خاص از بدن، کار می‌کند.

این تزریق‌ها داروهای تسکین دهنده درد نیستند بلکه با رفع خود التهاب به کاهش درد ناشی از التهاب کمک می‌کنند. بنابراین، آنها قادر به تسکین درد هستند.

می‌توان کورتیزون را در موارد زیر استفاده کرد:

 • هنگامی که به هیچ وجه نمی‌توان علت درد لگن را تشخیص داد، کورتیزون به تشخیص آن کمک می‌کند
 • کورتیزون به کاهش درد لگن آرتروز التهابی مانند آرتریت روماتوئید کمک می‌کند
 • کورتیزون به درمان آرتروز لگن کمک کنید (اما درمان نمی‌شود)
 • کورتیزون به بیمار کمک می‌کند تا بتواند در فیزیوتراپی لگن شرکت کند
 • کورتیزون به بیمار کمک می‌کند تا بتواند مفصل خود را استراحت دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و تماس