درمان صدا دادن و تق تق زانو

درمان صدا دادن و تق تق زانو

شنیدن صدای خردشدگی یا احساس ترک برداشتن زانو وقتی که زانو را حرکت می‌دهید احساسی غیرمعمول نیست.

این احساس خردشدگی که به عنوان کریپتوس شناخته می‌شود معمولاً در نتیجه ترکیدن حباب‌های هوا که در بافت‌ها گیر می‌افتند ایجاد می‌شود. این حالت ممکن است در سینه یا زانو رخ دهد. در زانو این صدا وقتی که زانو را صاف می‌کنید شنیده می‌شود.

کریپتوس زانو در هر سنی ممکن است رخ دهد اما با افزایش سن احتمال ابتلا به آن افزایش می‌یابد. این عارضه ممکن است یک یا هر دو زانو را تحت تأثیر قرار دهد. صدا دادن زانو ممکن است توسط افراد دیگر شنیده شود یا شنیده نشود. کریپتوس معمولاً ضرری ندارد اما اگر پس از جراحت و آسیب‌دیدگی اتفاق بیفتد یا با درد و تورم همراه باشد ممکن است به بررسی‌های پزشکی نیاز داشته باشد.

اگر مفصل شما صدای خرد شدن می‌دهد بدانید که این عارضه فقط مختص شما نیست و در واقع بسیار از مردم این پدیده را به خصوص در انگشتان و زانوهایشان تجربه می‌کنند. معمولاً صدای خردشدگی نیاز به انجام اقدامات درمانی ندارد. البته اگر صدای مفصل با درد و تورم همراه باشد شما باید توسط یک متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی مورد معاینه قرار گیرید.
برای اطلاع از انواع روش‌های درمانی که در این کلینیک جهت بهبود مشکلات زانو به کار برده می‌شود می‌توانید از طریق شماره‌ی 03131311013  با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا زانو صدای خردشدگی می‌دهد؟


معمولاً صدای زانو به دلیل لغزش سطوح زانو بر روی هم دیگر است. این می‌تواند به دلیل سفت شدن رباط‌ها در زمانی که می‌خواهید زانوی خود را خم کنید باشد.

در بیشتر موارد صدای خردشدگی به دلیل آزاد شدن هوای داخل بافت نرم ایجاد می‌شود هوا راه خود را در اطراف مفصل پیدا کرده و حباب‌هایی در مایع سینوویال می‌سازد.

وقتی که فرد زانوی خود را خم و راست می‌کند این حباب‌ها با صدای خردشدگی می‌ترکند. وقتی که فقط صدا ایجاد شود این حالت مضر نیست

البته کریپتوس می‌تواند در غضروف روی سطح مفصل یا بافت‌های نرم اطراف زانو در هنگام حرکت مفصل و یا در زمانی که غضروف نازک شده و در حال از بین رفتن است نیز ایجاد شود.

علل بروز کریپتوس


علل متعددی برای بروز کریپتوس وجود دارد.

علت صدای زانو ممکن است مربوط به پارگی مینیسک باشد. اگر دردی در زانو احساس کردید که ناشی از ترکیدن حباب هوا بود می‌تواند به دلیل بافت اسکاری و پارگی مینیسک باشد یا ممکن است تاندون از روی برآمدگی زانو در مفصل آن جابجا شده باشد.

درد و تورم می‌تواند نشانه مشکلات جدی مانند سندرم درد پاتلافیمورال، نرمی کشکک زانو، آسیب غضروف زانو یا بافت‌های نرم دیگر و یا استئوآرتریت باشد.

مشکل رباط و دررفتگی نیز از دیگر علت های بروز صدادادن زانو می باشند.

برخی بیماران که آرتروپلاستی زانو انجام داده‌اند یا مفصل زانوی خود را تعویض کرده‌اند، کریپتوس را تجربه می‌کنند که در برخی موارد به دلیل طرح و تناسب زانوی حدید ایجاد می‌شود.

درمان کریپتوس زانو


اولین اقدام درمانی برای درمان بیماری شامل استراحت، استفاده از یخ، کمپرس و بالا نگه داشتن زانو است. داروهای ضدالتهابی و درمان‌های فیزیکی می‌تواند به کاهش درد کمک کند. اگر این روش‌های درمانی مؤثر واقع نشد می‌توان از اسپلینت، عمل جراحی برای مثال برای تراز کردن قسمتی از زانو یا هر دو استفاده کرد..

اگر در زانوی خود احساس خردشدگی کردید ما می‌توانیم اقداماتی در جهت بهبود بیماری شما انجام دهیم. ما به دنبال راه‌های مختلفی برای درمان صدای زانوی خواهیم بود که متناسب با علت به جود آورنده آن باشد:

ماساژ بافت نرم برای درمان صدای زانو

وقتی زانوی شما مرتباً صدا می‌دهد می‌تواند ناشی از تخلیه گاز حباب‌ها یا اصطکاک ناشی از جابجایی غضروف در مفصل باشد. ماساژ آرام می‌تواند این نقاط اصطکاک را بردارد.

باندپیچی زانو

باندپیچی کوتاه‌مدت زانو می‌تواند درد و علائم ناشی از سندرم درد زانوی دوندگان و صدای خردشدگی ناشی از آن را بهبود بخشد.

درمان صدای زانویی که با آرتروز و آسیب‌های دیگر زانو همراه است

اگر صدای زانو شما با درد همراه است از پزشک بخواهید تا احتمال ابتلا به آرتروز، روماتیسم مفصلی، استئوآرتریت و دیگر آسیب‌های زانو را بررسی نماید. روش‌های درمانی متعددی برای کمک به درمان آرتروز وجود دارد که شامل لیزر درمانی، آتل‌بندی، شاک ویو تراپی، اوزون تراپی، پی آر پی و موارد دیگر می‌شود. این درمان‌ها دامنه حرکتی مفصل را بهبود بخشیده و عملکرد زانو را ارتقا می‌دهند.

تمرینات ورزشی و تقویت زانوها

مفصل ضعیف زانو که در نتیجه آسیب‌دیدگی غضروف یا رباط‌ها به وجود آمده باعث ایجاد صدای زانو می‌شوند. اگر شما می‌خواهید زانوی خود را قوی نگه دارید باید تمام قسمت‌های تحتانی بدن خود را با انجام حرکات ورزشی تقویت نمایید. این تمرینات ورزشی باید تحت نظر یک متخصص طب فیزیکی باشد:

  • اگر شما می‌خواهید زانویتان محفوظ بماند، تمرین دادن عضلات چهار سر ران بسیار ضروری است. تمرینات ورزشی خاصی برای کشش پا یا انقباض استاتیکی می‌تواند به تقویت عضلات چهار سر ران کمک کند.

به صورت صاف و کشیده روی زمین بنشینید و هر دو پای خود را صاف نگه دارید. یک حوله لوله شده را زیر ران سمت راست خود قرار دهید و زانوی خود را ببندید. زانوی سمت چپ خود را خم کنید.

تمرینات ورزشی و تقویت زانوها

  • آخرین چیزی که شما می‌خواهید عدم تعادل بین عضلات همسترینگ و عضلات چهار سر است.. شما می‌خواهید قسمت پشت عضلات همسترینگ را برای جلوگیری از عدم تعادل تقویت کنید. یک تمرین که می‌تواند برای این کار مفید باشد تقویت انقباضی همسترینگ است. برای انجام این حرکت شما باید به پشت دراز بکشید و زانوی خود آر با زاویه 45 درجه خم کنید. انگشت شست خود را از زمین بلند کنید. با زانوها به سمت پایین فشار آورید در حالی که همسترینگ را منقبض کرده‌اید.

تمرین همسترینگ برای تقویت زانو

  • یک وسیله کمکی خوب برای تقویت زانو استفاده از باند IT است. این باند، وقتی که از این بند برای کشش زانو استفاده می‌کنید ایجاد می‌کند مقاومتی برای زانو ایجاد می‌کند. در حالی که ران‌های را به سمت راست حرکت می‌دهید، زانوی سمت چپ خود را خم کنید. این حرکت می‌تواند کشش را افزایش دهد. این حالت را برای 30 ثانیه حفظ کنید تا حداکثر نتیجه را بگیرید

تمرینات تقویت زانو

مدیریت بیماری برای ورزشکاران

اگر در هنگام ورزش کردن صدای زانوی خود را می‌شنوید انجام تمرینات ورزشی را قطع نکنید اما تمرینات خود را تعدیل نمایید.

  • از کوهنوردی یا دویدن بپرهیزید
  • اگر از دوچرخه استفاده می‌کنید فشار را روی پدال‌ها کاهش دهید
  • اگر وزنه‌برداری می‌کنید از عضلات چهار سر ران یا عضلات همسترینگ استفاده کنید و وزنه‌های سبک‌تر انتخاب کرده و دفعات انجام حرکات را افزایش دهید

در هنگام انجام حرکات ورزشی همیشه به صداهای بدن خود توجه داشته باشید. اگر دردی احساس کردید ورزش را متوقف کنید. همیشه در حد تعادل ورزش کنید و قبل از انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی انجام دهید.

محافظت از زانو


برای محافظت از زانوها متخصص طب فیزیکی انجام تمرینات ورزشی نظیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا شنا را برای تقویت عضلات چهار سر ران که عضلات جلویی ران هستند پیشنهاد می‌دهد. روش‌های دیگر محافظت از زانو شامل پوشیدن کفش مناسب، گرم کردن بدن قبل از انجام تمرینات ورزشی و حرکات کششی پس از پایان ورزش و حفظ وزن سالم بدن برای کاهش فشار بر زانو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonنوبت دهی