درمان دررفتگی مکرر مفصل شانه،کتف و بازو با فیزیوتراپی و حرکات ورزشی

arraftegim

مفصل شانه، مفصل توپ و سوکت نیز نامیده می‌شود. توپ قسمت بالای گرد استخوان بازو (هومروس) است که در سوکت، بخش بیرونی فنجانی شکل از تیغه شانه، چفت می‌شود. جابه‌جا شدن قسمت بالای استخوان بازو از محل معمول خود در مفصل شانه را دررفتگی می‌نامند. آسیبی مرتبط به نام نیمه دررفتگی شانه نیز زمانی اتفاق می‌افتد که بالای استخوان بازو فقط مقداری دررفته و کاملاً از مکان خود بیرون نزده است. درمان فیزیوتراپی برای کنترل صحیح عضلات شانه و جلوگیری از بی‌ثباتی بیشتر کاربرد دارد.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر پورقاسمیان پس‌ازاینکه شانه دررفته جا انداخته شد و درد شانه کاهش یافت، شما را از طریق توان‌بخشی درمان خواهند کرد. تمرینات از حرکات ملایم و تمرینات تقویتی شروع می‌شود و در نهایت به تمرینات خاص ورزشی می‌رسد. مدت زمان بهبود و بازیابی بسته به وضعیت کلی سلامت متفاوت خواهد بود، اما بازگشت کامل به فعالیت‌های شدید جسمی ممکن است تا 4 ماه پس از جا انداختن آغاز نشود. شانه شما بسیار مستعد آسیب مجدد است، بنابراین پیروی از دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط متخصصین ما بسیار مهم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 03132372301  تماس حاصل فرمایید.

علل


در برخی موارد، هنگامی‌که بازو با نیروی شدید به سمت خارج، بالا و یا پایین کشیده شده یا پیچ‌خورده، شانه جابجا شده می‌شود. این نیروی شدید به معنای واقعی کلمه قسمت بالای استخوان بازو را از محفظه خارج می‌کند. در موارد دیگر، دررفتگی کتف و شانه در نتیجه سقوط بر روی دست کشیده شده، ضربه مستقیم قوی به شانه، تشنج و یا برق‌گرفتگی شدید است. تشنج و شوک می‌تواند باعث دررفتگی کتف و شانه شود زیرا آن‌ها باعث انقباض شدید و نامتعادل عضلات می‌شوند که می‌تواند باعث دررفتگی استخوان بازو شود.

علائم


علائم دررفتگی شانه عبارت‌اند از:

 • درد شدید شانه
 • حرکت محدود شانه
 • بدشکل شدن فرم شانه: در دررفتگی قدامی، فرم شانه به‌جای شکل شیب‌دار معمولی و گرد دارای ظاهر مربع شکل غیرطبیعی است. در دررفتگی خلفی، جلوی شانه ممکن است به‌صورت غیرطبیعی تخت به نظر برسد.
 • برآمدگی سفت زیرپوست در نزدیکی شانه: این برآمدگی در قسمت بالای استخوان بازو است که از محفظه خود بیرون زده است.
 • کبودی و یا خراش شانه درصورتی‌که ضربه یا فشار باعث آسیب‌دیدگی شما شده است.

طبقه‌بندی


پزشکان دررفتگی را  بسته به جهت و مسیر دررفتگی به سه نوع تقسیم می‌کنند:

دررفتگی قدامی 

arraftegim1

بالای استخوان بازو به سمت جلوی بدن جابه‌جاشده است. این رایج‌ترین نوع دررفتگی شانه، بیش از 95٪ از موارد، است. در افراد جوان، علت معمولاً مربوط به ورزش است. در افراد مسن، معمولاً به دلیل سقوط روی دست کشیده شده ایجاد می‌شود.

دررفتگی خلفی

arraftegim2

بالای استخوان بازو به سمت عقب بدن جابه‌جاشده است. دررفتگی خلفی به‌ احتمال زیاد به تشنج و برق‌گرفتگی مربوط می‌شود. دررفتگی خلفی همچنین می‌تواند به دلیل سقوط روی دست کشیده شده یا ضربه به جلوی شانه ایجاد شود.

دررفتگی تحتانی

arraftegim3

بالای استخوان بازو به سمت پایین جابه‌جا می‌شود. این دررفتگی شانه نادرترین نوع است که ممکن است به دلیل انواع مختلفی از تروما ایجاد شود که در آن بازو با خشونت رو به پایین کشیده می‌شود.

عوارض


عوارض دررفتگی شانه و بازو ممکن است شامل این موارد باشد:

 • استئونکروز سر استخوان بازو
 • دررفتگی مجدد حاد
 • عود بی‌ثباتی شانه خلفی
 • خشکی مفاصل و ناتوانی عملکردی
 • آرتروز شانه

تشخیص


arraftegim4

پزشک هر دو شانه را بررسی می‌کند تا شانه آسیب‌دیده را با شانه سالم مقایسه کند. پزشک تورم، تغییرات شکل، خراشیدگی، کبودی، درد هنگام حرکت، حساسیت به لمس و محدودیت حرکت در مفصل شانه را بررسی می‌کند. او به‌آرامی محل اطراف شانه را برای شناسایی سر استخوان دررفته‌ی بازو در زیرپوست فشار می‌دهد. به‌طور خاص، پزشک هر گونه بی‌حسی در خارج از قسمت بالای بازو و نشانه‌ای از آسیب به عصب زیر بغل، که در معرض آسیب در دررفتگی شانه است، را بررسی می‌کند. اگر نتایج حاصل از معاینه فیزیکی نشان دهد که شانه دررفته است، پزشک برای تائید تشخیص، اشعه ایکس را تجویز می‌کند.

درمان


مراقبت‌های اولیه

 • شانه و بازو باید در موقعیتی مناسب دور از مرکز بدن در آتل یا آویز طبی قرار بگیرند.
 • یک بالش یا پتو تاشده در فضای بین بازو و قفسه سینه برای راحتی و پشتیبانی قرار بگیرد.
 • آرنج باید 90 درجه خم شود و سپس آویز طبی برای حمایت از بازو استفاده شود.
 • بالش و آویز طبی می‌تواند هم‌زمان برای محافظت از قفسه سینه استفاده شود.

سرد کردن شانه

درحالی‌که منتظر مراقبت‌های پزشکی هستید از یخ در ناحیه‌ی آسیب استفاده کنید. یخ تورم و درد را کاهش می‌دهد. زمانی که یخ استفاده می‌شود خونریزی داخلی و مایعات در اطراف مفصل دائماً افزایش نمی‌یابد .

جا انداختن بسته شانه و کتف

arraftegim52

در این روش برای کمک به آرامش فرد از مسکن و دارو استفاده می‌شود. فرد روی تخت قرار می‌گیرد و پزشک بازوی را در اطراف مفصل شانه می‌چرخاند تا اینکه بازو در محفظه خود قرار می‌گیرد. جا انداختن شانه ممکن است چند دقیقه طول بکشد. معمولاً پس از جا انداختن کتف به یک عکس‌برداری اشعه ایکس دیگر نیاز است تا مطمئن شوید که شانه در موقعیت صحیح خود قرارگرفته است.

آویز طبی
arraftegim7

هنگامی‌که مفصل شانه در وضعیت طبیعی خود قرار گرفت، باید بازوی خود را برای یک تا چهار هفته در آویز طبی ثابت نگه‌دارید تا شانه احساس راحتی کند (معمولاً 3-4 هفته). نوجوانان برای مدت  طولانی‌تری نسبت به بزرگ‌ترها نیاز به استفاده از آویز طبی دارند.

ﻧﻮﺍﺭ ﮐﯿﻨﺰﯾﻮ ﺗﯿﭗ

arraftegim8

نوار ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﮐﺸﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻧﻮﺍﺭ ﮐﯿﻨﺰﯾﻮ ﺗِﯿﭗ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ می‌شود به روش‌های مختلف برای کمک به کاهش درد می‌تواند بر روی شانه قرار گیرد. این نوار برای افزایش پشتیبانی، به‌خصوص در هنگام حرکت، بر روی شانه قرار می‌گیرد.

مسکن‌ها

 شانه شما ممکن است در طول چند روز اول بسیار دردناک باشد و نیاز به مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن داشته باشید. اگر این مسکن‌ها درد را کنترل نکرد پزشک مسکن قوی‌تر مانند کدئین تجویز می‌کند. پس از برداشتن آویز طبی و شروع حرکت شانه و کتف، درد باید نسبتاً به‌سرعت تسکین یابد.

توان‌بخشی و فیزیوتراپی

arraftegim9

در طول مرحله حاد بیماری هدف اصلی از توان‌بخشی کاهش درد، ارائه شرایط مطلوب برای درمان، کاهش اثرات بی‌حرکتی، بازگرداندن ثبات پایه و جلوگیری از آسیب بیشتر به کپسول مفصلی است. یک برنامه فیزیوتراپی برای بازگرداندن قدرت و دامنه حرکت نرمال در مفصل شانه را آغاز خواهید کرد. فیزیوتراپی شامل استفاده از روش‌های درمانی زیر برای کمک به درمان تورم یا درد در اطراف مچ پا است:

ورزش‌های توان‌بخشی برای دررفتگی شانه

تمرینات کششی

 • کشیدن شانه در حالت خوابیده به پشت

arraftegim10

 • کشش شانه به سمت دور از بدن و تکیه به دیوار

13

 • کشش چرخشی به خارج با استفاده از میز

14تمرینات قدرتی

 • چرخش خارجی هنگام دراز کشیدن به پهلو

arraftegim15

 • باز کردن کتف‌ها به دو طرف

arraftegim18

 • استفاده از کش

arraftegim18

 • کشیدن شانه تکیه داده‌شده به سمت بالا

arraftegim19

دوره‌ی بهبودی


هنگامی‌که بازو دررفته به محل طبیعی خود بازگردد توانایی حرکت شانه احتمالاً بلافاصله بهبود خواهد یافت و اگر شما صادقانه یک برنامه ورزشی را دنبال کنید طیف وسیعی از حرکت باید به‌طور کامل در ظرف شش تا هشت هفته بازگردد. اگرچه درصد بالایی از قدرت شانه معمولاً در عرض سه ماه بازمی‌گردد اما به دست آوردن قدرت کامل ممکن است تا یک سال طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و تماس