درمان پارگی،کشیدگی و التهاب تاندون های شانه با فیزیوتراپی و ورزش

paregi

شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای است. گوی موجود در بالای استخوان بالایی بازو در کاسه‌ی تیغه شانه جای می‌گیرد. عضلات مختلفی حرکات شانه را کنترل می‌کنند و در حقیقت خود مفصل شانه از بیشتر از یک مفصل تشکیل شده است. این کاسه سطحی است که به بازو این امکان را می‌دهد تا محدوده‌ی حرکتی وسیعی داشته باشد. اما به این معنی هم هست که عضلات و تاندون‌های روتاتور کاف باید به سختی کار کنند تا استخوان‌ها را در محل خود نگه دارند. در نتیجه، به راحتی آسیب می‌بینند و مستعد ساییدگی و پارگی هستند. بنابراین این ساختار پیچیده مستعد مشکلات درد بسیار مختلفی بوده و مجموعه‌ای از عضلات به نام تاندون‌های شانه می‌توانند دچار الگوهای درد کشیدگی، التهاب یا پارگی تاندون شوند.

کارآمدترین درمان‌های فیزیوتراپی برای آسیب تاندون‌های شانه و کتف، با هدف کاهش درد توسط روش‌های الکتروتراپی (TENS)، اولتراسوند تراپی، لیزر تراپی، شاک‌ویو تراپی، ماساژ درمانی و بیوفیدبک تراپی و بازگردانی تحرک و کارایی به روتاتور کاف با ورزش و تکنیک‌های کایروپراکتیک استفاده می‌شود. ورزش‌های توصیه شده توسط متخصصین ما برای بهبود وضعیت شانه، افزایش استقامت تاندون شانه و هماهنگی بین بازو و کتف مفید می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان‌های فیزیوتراپی مورد کاربرد برای آسیب‌های تاندون شانه، مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03132372301  تماس حاصل فرمایید.

آسیب‌های روتاتور کاف شانه


پارگی تاندون شانه

paregi1

پارگی تاندون شانه اغلب نتیجه‌ی ساییدگی و پارگی ناشی از استفاده‌ی روزانه از آنها می‌باشد. در صورتی که شغلی داشته باشید که نیاز به حرکت مکرر بازوها به یک شکل خاص باشد،‌ بیشتر مستعد ابتلا به پارگی تاندون هستید. همچنین اگر بر روی بازوی خود سقوط کنید یا سعی کنید جسم سنگینی را بلند کنید می‌تواند بطور ناگهانی رخ دهد.

التهاب تاندون شانه

paregi2

این حالت شامل التهاب یا تحریک تاندونی است که به استخوان متصل می‌شود. التهاب تاندون باعث درد در ناحیه‌ی بیرون مفصل می‌گردد. انواع شایع التهاب تاندون در شانه بازیکنان بیسبال و شناگران رخ می‌دهد.

التهاب غلاف شانه (بورسیت روتاتور کاف)

بورسیت زمانی رخ می‌دهد که غلاف شانه تحریک شود. این وضعیت در شرایطی که یک حرکت را بارها و بارها تکرار کنید می‌تواند اتفاق بیفتد و ممکن است در اثر یک عفونت نیز ایجاد شود.

کشیدگی تاندون شانه

paregi4

کشیدگی تاندون شانه یا کپسول شانه زمانی رخ می‌دهد که یک آسیب شدید در رباط‌هایی که مفصل شانه را ثابت نگه می‌دارند وجود داشته باشد. کشیدگی یا پارگی جزئی این رباط‌ها باعث می‌شود که مفصل شانه شل شود و می‌تواند منجر به از کارافتادگی کامل یا دررفتگی شانه گردد.

دلایل


بیماری تاندون شانه ممکن است نتیجه‌ی آسیب قابل توجه به شانه یا تحلیل پیشرونده یا فرسایش بافت تاندون باشد. فعالیت بالاسری مکرر، بلند کردن اجسام سنگین برای مدت زمان طولانی و بروز خارهای استخوانی در استخوان‌های اطراف شانه ممکن است باعث تحریک یا آسیب تاندون شوند.

عوامل خطر


عوامل زیر ممکن است موجب افزایش خطر پارگی تاندون شانه شوند:

 • سن: با افزایش سن، خطر پارگی یا التهاب تاندون شانه افزایش می‌یابد.
 • ورزش‌های خاص: ورزشکارانی که بطور منظم حرکات تکراری بازو را انجام می‌دهند.
 • شغل‌های ساخت و ساز: حرفه‌هایی که نیاز به حرکات مکرر بازو و اغلب در بالای سر دارند.
 • سابقه‌ی خانوادگی

علائم


 • درد علامت اصلی التهاب تاندون شانه است.
 • درد هنگام بالا بردن دست بدتر می‌شود.
 • ممکن است شانه‌هایتان صدا بدهند.
 • شانه حتی با وجود عدم حرکت دردناک است.
 • پارگی تاندون شانه می‌تواند می‌تواند حرکت شانه را محدود کند و قدرت شما را کاهش دهد.

تشخیص


paregi5

در حین معاینه فیزیکی پزشک بخش‌های مختلف شانه را فشار داده و بازو را در جهت‌های مختلف حرکت می‌دهد. وی همچنین قدرت عضلات اطراف شانه و داخل بازوها را تست می‌کند. در برخی موارد، ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری زیر نیز توصیه شوند:

 • رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • ام آر آی

درمان


استراحت

التهاب و بورسیت تاندون شانه معمولاً با گذر زمان بهتر شده و با استراحت و پرهیز از انجام حرکات تکراری و ورزش‌های  شامل حرکات بالای سر (تنیس، بیسبال، والیبال، شنا کردن و غیره) می‌تواند بهتر شود.

استفاده از یخ

paregi6

از یخ یا سرمادرمانی برای کاهش درد شانه و التهاب تاندون استفاده کنید. یخ را می‌توان در ابتدا هر ساعت به مدت ۱۰ دقیقه و سپس ۱۵ دقیقه در هر ۳ تا ۴ ساعت به منظور کاهش درد و التهاب بر روی شانه گذاشت.

دارو

داروهای ضد التهابی مانند ایبروپروفن ممکن است در مراحل اولیه کشیدگی تاندون شانه موثر باشند اما در بلند مدت تاثیر کمتری دارند.

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیکواستروئیدها التهاب را کاهش می‌دهد. این کار می‌تواند به کاهش درد کمک کرده و امکان حرکت بیشتر در شانه را فراهم کند.

تزریق پی آر پی

تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت (PRP) به کاهش درد شانه و بهبود بافت‌های آسیب‌دیده (تاندون‌ها) در بیماران مبتلا به درد مزمن شانه که ناشی از پارگی، التهاب و کشیدگی تاندون شانه می‌باشد، کمک می‌کند.

اوزون درمانی

در اوزون درمانی از قدرت اکسیژن برای تحریک عضلات و تاندون‌های شانه جهت بهبود خود به خودی استفاده می‌شود. این روش برای تمام انواع دردهای اسکلتی عضلانی و مفصل از جمله التهاب تاندون شانه بسیار عالی است.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند درد را کاهش دهد و به قوی و منعطف‌تر شدن شانه کمک کند. در فیزیوتراپی ورزش‌هایی را برای کشش و تقویت شانه یاد می‌گیرید. پس از یادگیری ورزش‌ها، می‌توانید آنها را در خانه انجام دهید.

درمان دستی

paregi7

درمان دستی شامل حرکت مفاصل شانه، انقباض عضله و سایر ساختارها با هدف تسکین درد شانه، افزایش قدرت و دامنه‌ی حرکت مفصل شانه و نیز بهبود عملکرد آن است.

ماساژ درمانی

paregi8

ماساژ بافت‌های عمیق در موارد آسیب‌دیدگی بافت نرم شانه تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. ماساژ درمانی علاوه بر تحریک موضعی، موجب افزاش تولید هورمون‌های ضد استرس می‌شود که به نوبه‌ی خود درد و ناراحتی را کاهش می‌دهند. ماساژ درمانی نباید در موارد تورم مفصل شانه انجام شود. در مرحله اولیه التهاب تاندون شانه، باید ماساژ سبک و سطحی انجام شود. ماساژ بافت‌های عمیق باید پس از تسکین درد و تورم مورد استفاده قرار بگیرد.

شاک ویو تراپی

paregi9

در روش شاک ویو تراپی تکانه‌های موج شوک به ناحیه‌ی دردناک شانه فرستاده می‌شوند که منجر به آزادسازی عوامل رشد و سلول‌های بنیادی می‌گردد و در اثر آن جریان خون به ناحیه‌ی شانه افزایش می‌یابد. شاک ویو تراپی می‌تواند علاوه بر بهبود دامنه‌ی حرکتی و عملکرد شانه، به تسکین درد نیز کمک کند.

لیزر درمانی

paregi10

لیزر درمانی یک درمان بسیار موثر در التهاب تاندون شانه است. لیزر درمانی دارای اثر زیست تحریکی در مراحل تکثیر و بازیابی ترمیم عضلات اسکلتی دارد. لیزر درمانی تولید کلاژن و فیبروبلاتس را افزایش می‌دهد و فیبرهای عضلانی جدیدی ایجاد می‌کند که جایگزین فیبرهای آسیب دیده خواهند شد.

الکتروتراپی

paregi12

درمان‌هایی مانند اولتراسوند و تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) می‌توانند در کاهش درد و التهاب شانه مفید باشند.

درمان بیوفیدبک

paregi13

با استفاده از بیوفیدبک همراه با ورزش‌های بازآموزی مکرر، بیمار می‌تواند کنترل ارادی مهارت‌هایی که قبلاً قابل به کنترل آنها نبود را بدست بیاورد. استفاده از بیوفیدبک الکترومایوگرافی برای بازآموزی عضلات و تاندون‌های شانه که بطور غیر عادی شل شده‌اند، می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های شانه موثر باشد.

ورزش برای آسیب‌های شانه

ورزش‌های کششی

در ادامه ورزش‌ها و حرکات کششی مناسب برای تاندون شانه و نحوه اجرای آنها ارائه شده‌اند:

 • حرکت نوسان پاندولی

paregi14

 • کشش بالای سر

paregi.15jpg

 • کشش خلفی

paregi16

 • کشش به بالا از پشت

paregi17

 • بالا بردن دست روی دیوار از کنار

paregi18

 • بالا بردن دست روی دیوار از جلو

paregi19

ورزش‌های تقویتی

در ادامه ورزش‌ها و حرکات تقویتی مناسب برای تاندون شانه و نحوه اجرای آنها ارائه شده‌اند:

 • بالا بردن بازو از کنار

paregi20

 • چرخش به طرف بیرون

paregi21

 • چرخش به طرف داخل

paregi22

 • فلکسور و اکستانسور شانه

paregi23

ورزش‌های تقویت غلاف شانه

 • جلو کشیدن غلاف شانه با کشش دست

paregi24

 • جلو کشیدن غلاف شانه با فشار دادن دیوار

paregi25

 • به داخل کشیدن غلاف شانه

paregi26

 

به این پست امتیاز دهید.
درمان پارگی،کشیدگی و التهاب تاندون های شانه با فیزیوتراپی و ورزش
4.29 از 24 رای