کاربرد آب درمانی در درمان مشکلات کمر، دیسک گردن

آب درمانی دیسک کمر

استفاده از آب به عنوان یک روش درمانی و توان‌بخشی، که به هیدروتراپی یا آب‌درمانی معروف است، از دوران باستان و زمان‌های بسیار قدیمی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. آب با خاصیت شفابخشی خود در طب فیزیکی و توان‌بخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از آب در طب فیزیکی و توان‌بخشی از صد‌ها سال قبل رواج داشته و جزء سیستم‌های پزشکی سنتی بوده است. هیدروتراپی شامل استفاده از سرما، یخ، گرما یا بخار آب به منظور کاهش درد و بهبود وضعیت فیزیکی بیمار می‌شود. استفاده از ماساژ با استفاده از گیاهان عطری، حمام، بخار و داشتن تجربه‌ای لذت‌بخش، از قرن اول مورد توجه و پذیرش قرار گرفته است.

در کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر پورقاسمیان، متخصصین ما بیماران را به یک مربی کاردرمانی در آب ارجاع داده و دستورات لازم را برای درمان مشکل، تجویز خواهند کرد و آب‌درمانی تحت نظارت آنها انجام می‌گیرد. متخصصین ما آب‌درمانی را برای مشکلاتی ازجمله موارد زیر تجویز می‌کنند:

 • درد گردن
 • درد کمر
 • دیسک کمر
 • سر درد و میگرن
 • آسیب‌های شلاقی و تصادفات اتومبیل
 • رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات
 • درد شانه
 • درد زانو
 • آسیب‌ در محل کار
 • توان‌بخشی قبل و بعد از جراحی
 • آرتروز زانو
 • درد پا و مچ پا
 • پوکی استخوان
 • فیبرومیالژیا

 • تعویض مفاصل

 • آسیب‌های ورزشی
 • تروما (آسیب)
 • کاهش قدرت حرکتی و تناسب اندام

برای دریافت مشاوره و دستورالعمل‌های آب‌درمانی می‌توانید از طریق شماره 03131311013 با ما تماس حاصل کرده و جهت رزرو نوبت با متخصصین ما اقدام نمایید.

آب‌درمانی چگونه کار می‌کند؟


آب درمانی

آب درمانی بر مبنای خواص شفابخشی آب و اثرات حرارتی و مکانیکی آن کار می‌کند. هیدروتراپی از واکنش بدن به فشار آب، محرک‌های گرما و سرما، احساسی که خود آب ایجاد می‌کند و استفاده مدام از گرما استفاده می‌کند. عصب‌ها کمک می‌کنند تا احساس‌ها از پوست وارد بدن شوند. تحریک سیستم ایمنی بدن، بهبود گردش جریان خون و دستگاه گوارش، تأثیر بر تولید هورمون‌های استرس، کاهش حساسیت بدن به درد و افزایش گردش جریان خون از دیگر خواص آب‌درمانی به شمار می‌روند.

درد و فشار می‌توانند تغییرات مکانیکی در بدن ایجاد کنند که ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شوند. استفاده منظم از هیدروتراپی می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند و منجر به آرام شدن مفاصل التهابی و کاهش واکنش فشار شود. این فرآیند منجر به ریلکس شدن و تسهیل در تحمل درد می‌شود.

مزایای آب درمانی


مزایای هیدروتراپی عبارتند از:

 • آب درمانی یک روش درمانی خوب برای از بین بردن و کاهش دردهای ناگهانی و طولانی مدت است.
 • آب درمانی به طور چشمگیری فرایند دفع مواد زائد را که به سم‌زدایی کمک می‌کند افزایش می‌دهد.
 • آب درمانی به کاهش گرفتکی و تنش عضلات کمک کرده و باعث شل شدن عضلات می‌شود. آب‌درمانی فعالیت‌های گوارشی و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. در آب‌درمانی به سلول‌ها آب‌رسانی می‌شود و پوست و ماهیچه‌ها بهبود می‌یابند.
 • آب‌درمانی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بازده عملکرد آن را افزایش می‌دهد.
 • آب‌درمانی خون‌رسانی را تحریک کرده و باعث بهبود عملکرد ارگان‌های داخلی بدن می‌شود.
 • هیدروتراپی به بازسازی اندام آسیب دیده، درمان سوختگی‌ها، سرمازدگی، تب‌های پایین، التیام زخم و عضلات و مفاصل ملتهب، بهبود سر درد، روشن شدن رنگ پوست و کاهش درد زایمان کمک کرده و باعث شل شدن عضلات می‌شود.

هیدروتراپی برای درمان بیماری‌های مختلف


کاهش درد

آب‌ درمانی یک روش طبیعی درمانی با اثربخشی بالا است که با تحریک اندورفین به کاهش فشار و کنترل درد کمک می‌کند. آب درمانی دیسک کمر برای بیماری‌هایی مثل گردن درد، کمردرد، درد شانه، زانو درد و فتق دیسک کمر مؤثر است.

بهبود گردش خون

حمام، تاثیر معجزه آسایی در بهبود گردش خون دارد و به تغذیه و اکسیژن‌رسانی به تمام سلول‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سم‌زدایی متعارف باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود که می‌تواند به مدیریت عفونت‌های باکتریایی و ویروسی کمک کند. آب‌رسانی همچنین به غلبه بر عفونت‌های جزئی ناشی از سرماخوردگی ساده تا بیماری‌های مهلک کمک می‌کند.

آرتروز

آب‌درمانی هم به روش غوطه‌ور ساختن (در آب فرو رفتن) و هم با انجام تمرینات درون آب به درمان آرتروز زانو و آرتروز گردن کمک می‌کند. این روش برای درمان سفتی و درد مفاصل بسیار مؤثر است.

درد مفاصل

چرخش آب، جکوزی و وان آب گرم به درمان درد مفاصل و عضلات کمک کرده و باعث تقویت عضلات می‌شود.

سردرد

آب‌درمانی به شکل کمپرس مرطوب برای درمان سر درد بسیار مفید است.

سیاتیک

آب‌درمانی به شکل استفاده از وان گرم به خنثی کردن واکنش‌های بدن ناشی از سیاتیک کمک کرده و باعث کاهش درد آن می‌شود. در هنگام استفاده از وان آب گرم، بدن در آب بدون وزن شده و فشار ثابت جاذبه از بین می‌رود.

بیماری‌های نورولوژیکی

بیماری‌های نورولوژیکی مانند دیستروفی عضلانی، فلج مغزی، اسکلروزیس چند گانه، بیماری پارکینسون

طبقه بندی انواع آب‌ درمانی


آب‌ درمانی و آب درمانی عموماً در دو دسته عمومی دسته بندی می‌شوند.

آب‌درمانی خارجی

از آنجا که سرما و گرمای آب در هیدروتراپی مبتنی بر دما، اثرات متعددی بر پوست و بافت‌های زیرین آن دارد، در این روش، درمان به صورت آب یا یخ روی بدن یا به صورت غوطه‌ور ساختن بدن در آب انجام می‌شود. آب گرم به شل و ریلکس شدن عضلات کمک کرده و باعث تعریق می‌شود، این روش آب‌درمانی برای درمان ضعف گردش خون، درد عضلات، آرتروز و روماتیسم مفید بوده و در ترکیب با آروماتراپی (عطر درمانی) انجام می‌شود. آب درمانی با آب سرد به تحریک عضلات و جریان خون در پوست کمک می‌کند. درمان‌های مبتنی بر دما شامل به کارگیری سرما یا گرمای مرطوب در قسمت‌های خاصی از بدن می‌شود.

آب‌درمانی مبتنی بر انجام حرکات در آب، فرایندی است که در آن از فشار آب برای ماساژ بدن استفاده می‌شود. این روش درمانی برای کاهش استرس و اضطراب به کار برده می‌شود اما استفاده از آن برای آسیب‌های مفصلی و عضلانی هم بسیار مرسوم است.

آب‌ درمانی داخلی

آب درمانی داخلی شامل شستشوی روده و تنقیه است. حمام‌های بخار نوعی از هیدروتراپی داخلی هستند. شستشوی روده نوعی تنقیه است که در آن کل روده تمیز می‌شود. اعتقاد بر این است که این روش درمانی به بهبود برخی مشکلات گوارشی کمک می‌کند. دوش واژینال نیز شکل دیگری از آب‌درمانی داخلی است که در آن بخار آب با هدف تمیز کردن واژن به صورت مستقیم وارد واژن می‌شود. معمولاً این روش برای درمان توصیه نمی‌شود.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی آب درمانی


تکنیک غیرتهاجمی آب‌درمانی مانند دوش واژینال، شستشوی کلون و تنقیه مورد پذیرش نیستند زیرا این روش تمیز کردن داخلی بدن می‌تواند به فرد با اختلال در تعادل طبیعی دستگاه گوارش و واژن آسیب برساند.

آب درمانی می‌تواند باعث نوعی واکنش آلرژیک شود که به آن درماتیت تماسی گفته می‌شود، به همین دلیل در وان آب برخی از بیماران، از داروهای گیاهی یا روغن استفاده می‌شود.

حرارت بیش‌ازحد نیز یکی دیگر از عوارض هیدروتراپی است که می‌تواند بسیار آسیب‌زننده باشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فرد مدت زیادی در وان آب داغ یا جکوزی بماند.

موارد منع مصرف برای آب‌درمانی


وان آب سرد نباید برای افراد پیر و کودکان به کار برده شود. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی نباید از سونا استفاده کنند.

Call Now Buttonنوبت دهی
× مشاوره واتساپ