گردن درد: درمان انواع درد گردن بدون جراحی (ویتامین، فیزیوتراپی)

گردن درد یک بیماری شایع است که اکثر افراد در برخی از زمان‌های زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. این بیماری بیشتر در خانم‌ها مشاهده می‌شود و آقایان کمتر به آن مبتلا می‌شوند. گردن درد، یک عمومی است که در ناحیه گردن شما احساس می‌شود و همچنین با سفتی در عضلات گردن همراه است. ممکن است درد به سمت شانه یا بین تیغه‌های شانه شما کشیده شود. ممکن است در بازوها و انگشتان احساس بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن داشته باشید، و درد در بازو، دست و در بالا به سمت سر خود نیز احساس شود که باعث سردرد یک طرفه یا دو طرفه می‌شود. ماهیچه‌های شما در گردن شما اغلب احساس تنش، درد و سختی می‌کنند. درد گردن می‌تواند از ناراحتی خفیف تا یک درد شدید و غیرقابل تحمل باشد. اگر درد شما بیش از سه ماه به طول انجامد، به آن “درد مزمن گردن” گفته می‌شود.

اگر آسیبی دارید که باعث ایجاد درد در گردن شما می‌شود و به سمت پایین بازوها و پاها منشر می‌شود، باید به فوریت‌های پزشکی مراجعه نمایید. در صورت احساس درد و بی‌حسی در بازوها یا پاهای خود، که باعث ضعف آن‌ها می‌شود، حتی اگر درد گردن ندارید، باز هم باید به فوریت‌های پزشکی مراجعه نمایید.

اگر جراحتی نداشته باشید، هنگام درد گردن باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید اگر این درد:

 • مداوم و دائمی باشد
 • شدید باشد
 • همراه با دردی باشد که به بازوها یا پاها منتشر می‌شود
 • همراه با سردرد، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 03131311013 تماس حاصل فرمایید.

انواع دردهای گردن 


انواع درد گردن

اگر با درد گردن مشکل دارید، دلایل متعددی می‌تواند وجود داشته باشد. برآوردهای پزشکی نشان می‌دهد که تقریباً هفت نفر از هر 10 نفر در طول زندگی‌شان با این نوع درد و مشکل روبرو می‌شوند. اما اگر از این افراد خواهش کنید تا درد گردن خود را توصیف کنند، احتمالاً هفت داستان مختلف خواهید شنید.

با توصیف دقیق علائم خاص درد گردن یا ترکیبی از علائم، می‌توانید به پزشک خود کمک کنید تا مشکل را شناسایی کرده و به شما راهنمایی درباره راه‌حل‌های مناسب بدهد. در زیر، برخی از نوع رایج دردهای گردنی ذکر شده است.

 • درد عضلانی. عضلات گردن و شانه در پاسخ به بیان بیش از حد یا طولانی مدت ناشی از استرس جسمی یا عاطفی طولانی مدت، دچار درد یا سوزش می‌شوند. ماهیچه‌های گردن ممکن است گره‌های سختی ایجاد کنند که به لمس حساس هستند، که گاهی اوقات نقاط شروع کننده نیز نامیده می‌شود.
 • گرفتگی یا اسپاسم عضله. گرفتگی عضله به سفت شدن ناگهانی و شدید عضلات گردن گفته می‌شود. ممکن است گردن شما صدمه دیده و احساس گره یا سفتی شود و ممکن است چرخاندن سر شما غیرممکن باشد. هنگامی که با یک گردن دردناک و سفت از خواب بیدار می‌شوید، احتمالاً اسپاسم عضلانی است. اسپاسم عضلانی می‌تواند ناشی از آسیب عضله با، اما ممکن است در پاسخ به دیسک نخاعی یا مشکل عصبی یا حتی استرس عاطفی نیز ایجاد شود. با این حال، اغلب دلیل مشخصی وجود ندارد.
 • سردرد. سردرد مربوط به گردن اغلب در قسمت پشت سر و قسمت فوقانی گردن احساس می‌شود و معمولاً نتیجه تنش عضلانی یا اسپاسم است. سردرد ناشی از گردن درد معمولاً به جای تیز بودن، دردناک یا گرفته است. در گردن خود نیز ممکن است احساس سفتی یا کشیدگی داشته باشید. حرکت دادن گردن باعث بدتر شدن آن می‌شود.
 • درد مفاصل فاست. غالباً به عنوان درد عمیق، تیز یا درد شدید در مفاصل فاست (بخشی از مهره‌های گردن) توصیف می‌شود که اگر سر خود را به طرف آسیب دیده خم کنید، ممکن است بدتر شود و ممکن است به سمت شانه یا پشت شما منتشر شود. احساس درد در آرتریت در مفاصل فاست مانند سایر مناطق ممکن است در صبح یا بعد از یک دوره عدم تحرک بدتر شود.
 • درد عصب. تحریک یا آسیب به ریشه های عصب نخاعی باعث درد می‌شود که ممکن است تیز، زودگذر، شدید یا همراه با سوزن سوزن شدن باشد. بسته به عصبی که درگیر است، ممکن است درد به بازو یا حتی به داخل دست کشیده شود.
 • درد راجعه. درد راجعه، دردی است که در یک قسمت از بدن احساس می‌شود که در اثر وجود مشکل در قسمت دیگری از بدن ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، درد گردن که با فشار بدتر می‌شود ممکن است نشان دهنده یک مشکل قلبی باشد، در حالی که درد گردنی که هنگام غذا خوردن رخ می‌دهد ممکن است ناشی از وجود مشکل در مری باشد.
 • درد استخوان. درد و حساسیت مهره های گردنی به مراتب کمتر از گردن درد ناشی از بافت های نرم است. درد استخوان نیاز به مراقبت پزشکی دارد زیرا ممکن است نشانه یک مشکل جدی برای سلامتی شما باشد.

موارد زیادی وجود دارد که شما و پزشکتان می‌توانید برای مدیریت و تسکین درد خود انجام دهید، از جمله ترکیبی از تکنیک های خود یاری و داروهای بدون نسخه.

چه عواملی باعث گردن درد می‌شود؟ 


درد گردن در اثر بسیاری از موارد ایجاد می‌شود. با این حال، برای اکثر افراد، دلیل خاصی برای درد وجود ندارد. برخی از دلایل شایع دردهای گردن شامل موارد زیر است:

وضعیت نامناسب بدن در هنگام کار. ناهنجاری در بافت نرم (عضلات، رباط ها و اعصاب) و در استخوان ها و مفاصل ستون فقرات شما. شایع ترین علل گردن درد ناهنجاری های بافت نرم به دلیل آسیب دیدگی، یا ساییدگی طولانی مدت استخوان‌ها و مفاصل شماست که منجر به برآمدگی دیسک گردنی (گردن) می‌شود.

 • تروما یا آسیب دیدگی ناشی از حرکت شلاق مانند گردن.
 • نگرانی و استرس.
 • خوابیدن در وضعیت نامناسب.
 • استفاده طولانی مدت از رایانه.
 • کج شدن گردن (torticollis) (گردن پیچ خورده) هنگام بیدار شدن از خواب، سر شما به دلیل آسیب دیدگی در عضلات گردن مجبور به چرخش به یک طرف است. این نوع درد معمولاً حاد است و باید طی یک هفته بهتر شود.

تشخیص گردن درد 


تشخیص گردن درد

متخصصان ارتوپدی در تعیین علت گردن درد متخصص هستند. ستون فقرات از مجموعه ای از استخوان ها به نام مهره‌ها تشکیل شده است. گردن یا ستون فقرات گردنی از هفت مهره تشکیل شده است. اتصالاتی که این مهره ها را به هم وصل می‌کند. و رباط‌ها و ماهیچه هایی که از سر پشتیبانی می‌کنند و اجازه حرکت می‌دهند. در بین هر یک از مهره‌ها یک لایه غضروفی نرم به نام دیسک وجود دارد. دیسک‌ها به عنوان کوسن و ضربه گیر عمل می‌کنند، و نیروی وارد شده به ستون فقرات را هنگام حرکت جذب می‌کنند و به ستون فقرات اجازه می‌دهند انعطاف پذیر حرکت کنند.

از بسیاری از دلایل احتمالی گردن درد، شایع ترین آن‌ها فشار عضلانی، تروما، عصب تحت فشار یا مشکلات دیسک مانند بیماری دژنراسیون دیسک، دیسک گردن یا تنگی گردنی نخاع است.

برای تعیین علت گردن درد در شما، متخصصان ستون فقرات معاینه کامل از ستون فقرات شما را انجام می‌دهند و از شما می‌خواهند هر دردی را توصیف کنید. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است آزمایشات تشخیصی را برای جمع آوری اطلاعات دقیق تر درباره وضعیت اعصاب ، مهره‌ها و دیسک ها در ستون فقرات گردنی توصیه کند.

تاریخچه پزشکی 

پزشک شما سابقه پزشکی از شما می‌گیرد و از درد شما سؤال می‌کند. او ممکن است از شما بخواهد بگویید وقتی اولین بار متوجه درد شدید، در کجای گردن آن را احساس کرده‌اید، چه مدت آن را تجربه کرده‌اید و چه ساعتی از روز درد شدید تر می‌شود.

پزشک همچنین می‌خواهد بداند که آیا شما احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در بازوها دارید، چه میزان درد در فعالیت‌های شما تداخل دارد، چه داروهایی را مصرف می‌کنید و آیا سایر شرایط پزشکی ممکن است بر سلامت ستون فقرات شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، آسیب دیدگی قبلی در گردن یا کمر ممکن است به بیماری دیسک دژنراتیو منجر شود و منجر به درد گردن شود.

معاینه بدنی 

پزشک ستون فقرات شما را از نظر وجود علائم بیماری دیسک کمر یا دیسک گردن آسیب دیده از جمله درد یا حساسیت به ستون فقرات گردنی بررسی می‌کند و انعطاف پذیری و دامنه حرکت ستون فقرات را ارزیابی می‌کند. پزشک ممکن است از شما بخواهد که سر خود را حرکت دهید تا ارزیابی کند که چه حرکاتی باعث ایجاد درد می‌شود و آیا درد به طور قابل توجهی بر حرکت تأثیر می‌گذارد یا خیر.

آزمایش عصبی 

پزشک معاینه عصبی را برای تشخیص ضعف در بازوها و پاها و همچنین از بین رفتن احساس در آن‌ها انجام می‌دهد. در طول معاینه، پزشک همچنین به دنبال شواهدی از فشرده سازی نخاع و مشکلات مرتبط با راه رفتن.

آزمایش‌های دیگر

آزمایش‌های دیگر برای تشخیص دلایل گردن درد به شرح زیر است:

 • اشعه ایکس: اشعه ایکس برای ایجاد تصاویری از بدن که به وسیله اشعه الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود، استفاده می‌کند. اشعه ایکس در ستون فقرات می‌تواند مواردی مثل از دست دادن غضروف، برآمدگی استخوان، شکستگی و یا مهره‌ای که از جای خود خارج شده است را نشان دهد.
 • سی تی اسکن: سی تی اسکن از اشعه ایکس و رایانه ای برای ایجاد تصاویر مقطع سه بعدی از بافت‌ها و اندام‌های داخلی شما استفاده می‌کند. این کار ممکن است تغییرات ساختاری در ستون فقرات را با جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس استاندارد نشان دهد و می‌تواند به پزشک کمک کند تا در صورت نیاز به عمل جراحی برای از بین بردن درد شما، آن را مشخص کند.
 • اسکن‌های MRI: اسکن‌های MRI از یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر کامپیوتری و سه بعدی از بافت‌های نرم درون بدن استفاده می‌کنند. این تصاویر شامل غضروف، اعصاب و دیسک است. پزشکان اسکن های MRI را برای اثبات صدمه در دیسک که ممکن است در پرتوی ایکس دیده نشود بررسی می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا تومور یا اعصاب بین استخوان‌ها ممکن است باعث درد شما شده باشد یا خیر.

گزینه‌های درمانی غیر جراحی 


برای اکثر افرادی که اولین بار گردن درد را تجربه می‌کنند، اصلی‌ترین سؤالی که اغلب از آن‌ها پرسیده می‌شود این است که “آیا من بدون جراحی خوب می‌شوم یا خیر؟” خوشبختانه همه بیماران مبتلا به کمردرد یا گردن درد نیازی به جراحی ندارند و تعدادی از آن‌ها در کنار شما هستند. در حقیقت، بیش از 95٪ از افراد از طریق روش‌های درمانی غیر جراحی مانند ورزش، دارو، فیزیوتراپی و مراقبت کایروپراکتیک به همراه فرآیند درمانی طبیعی، علائم خود را تسکین داده و نیازی به جراحی ندارند.

ضد التهاب‌های غیر استروئیدی (NSAIDS) 

رباط‌ها و مفاصل ملتهب می‌توانند مستقیماً درد ایجاد کنند یا با تحریک اعصاب موجود در ستون فقرات باعث احساس درد می‌شوند. NSAIDها با کاهش التهاب و تسکین درد عمل می‌کنند. آن‌ها باید به طور منظم در دوز درمانی تعیین شده مصرف شوند تا اثر ضد التهابی واقعی داشته باشند. NSAIDهای بدون نسخه شامل ایبوپروفن و ناپروسین هستند. شایع‌ترین عارضه جانبی NSAIDها سوزش معده است. لطفاً در صورت مصرف دوز درمانی طولانی مدت NSAIDS با پزشک خود مشورت کنید.

یک جایگزین جدید برای NSAID های استاندارد، مهارکننده‌های Cox2 نامیده می‌شوند. این دارو ها فقط به وسیله نسخه فروخته می‌شوند. این داروها احتمالاً باعث تحریک معده شما نمی‌شوند و از دوز مصرف یک‌بار در روز سود می‌برند.

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال 

این روش با هدف کاهش التهاب در سطح هدفمند ستون فقرات انجام می‌شود. از این دارو برای درمان درد گردن به دلیل دیسک گردن و مشکلات مربوط به مفاصل فاست استفاده می‌شود. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد بیماران رادیکولوپاتی گردنی و اختلال مزمن پرتودرمانی می‌توانند از تزریق اپیدورال به سود کوتاه مدت برسند. با این حال، انجام تزریق‌های اپیدورال در یک “سری” ضروری نیست زیرا هیچ مدرک علمی وجود ندارد که این امر ضروری یا مفید باشد.

ویتامین‌ها و مکمل‌ها

ویتامین ها و مکمل‌های مختلفی نیز می‌توانند برای کنترل درد و بهبود عملکرد روزانه استفاده شوند. برخی از نمونه‌ها عبارت‌اند از:

 • مواد ضد التهاب طبیعی مثل اسیدهای چرب امگا 3، پوست بید سفید، برملاین و عصاره پوست کاج
 • سلامتی استخوان یا ماهیچه ها، خستگی و عملکرد قلبی یا ایمنی بدن، ویتامین D
 • سلامت آرتریت یا سلامت غضروف، گلوکزامین با کندرویتین سولفات
 • درد نوروپاتی یا سلامت عصب، ویتامین B6، اسید α-لیپوئیک و استیل-ال-کارنیتین

ورزش درمانی و فیزیوتراپی

فیزیوتراپی گردن

شواهد دیگری وجود دارد که اثربخشی بالینی ورزش همراه با متحرک سازی یا دست کاری مهره‌های گردنی در درد حاد و مزمن گردن را نشان می‌دهد. با این حال، مزایای نسبی رویکردهای ورزش خاص به دلیل خصوصیات ضعیف و نمونه‌های ناکافی در مقالات علمی به خوبی تعریف نشده است. رژیم ورزش عمومی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کشش: کشش منظم و طولانی مدت به غلبه بر گرفتگی و سفت شدن بافت نرم کمک می‌کند که بیشتر روی عضلات قدامی مهره های گردنی و مهره های سینه ای اثر می‌گذارد
 • تقویت و استقامت: تقویت پیشرو به جبران ضعف نسبی که معمولاً در مهره های خلفی گردن، کمربند شانه و عضله کتف یا توراکس آسیب می‌رساند، کمک می‌کند.
 • هماهنگی: تمرین اختصاصی بهبودی را به حداکثر می‌رساند و هدف از آن جلوگیری از عود درد گردن است

فیزیوتراپی یک برنامه ساختاری نظارت شده را ارائه می‌دهد که بیماران را برای بازگشت به فعالیت کامل راهنمایی می‌کند. این برنامه می‌تواند به نفع بیمارانی باشد که در چنین شرایطی عملکرد بهتری دارند و یا دارای محدودیت قابل توجهی در ارائه حرکات مختلف هستند. علاوه بر کشش و تقویت، تجویز درمانی شامل موارد زیر است:

 • متحرک سازی غیر فعال: استفاده از دست کاری و ترشح میوفاسیال می‌تواند در ابتدا برای آزادسازی عناصر غیر انقباضی بافت‌های نرم مفید باشد.
 • کشش مکانیکی: برای بهبود احتمالی علائم رادیکولار، کشش مکانیکی متناوب و مناسب قابل آزمایش است
 • تثبیت: این جنبه از درمان به آموزش مجدد وضع حمل، بهینه سازی موقعیت‌های پویا و ترکیب حرکات الگویی برای انجام کارهای پیچیده و کاربرد بهتر و بیشتر عضلات می‌پردازد.
 • برنامه خانگی: ورزش‌هایی که به حفظ قدرت و انعطاف پذیری کمک می‌کنند، در یک برنامه منظم در منزل مشخص می‌شوند

طب سوزنی و لیزر درمانی سطح پایین

طب سوزنی شواهد متوسطی دارد که از مزایای بالینی کوتاه مدت در درد گردن بیشتر از 3 ماه برخوردار است. در حال حاضر نیز تعداد معینی از کار آزمایی های کنترل شده تصادفی وجود دارد که نشان دهنده اثربخشی بالینی کوتاه مدت از لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) در بیماران مبتلا به درد حاد و مزمن گردن است. LLLT از لیزر تک موجی برای کاهش التهاب و احتمالاً تغییر عملکرد سلولی استفاده می‌کند.

سایر روش‌های درمانی 

ماساژ، بیوفیدبک، طب سوزنی، سونوگرافی، الکتروتراپی (به عنوان مثال، تحریک الکتریکی، عصب از طریق پوست، تحریک الکتریکی  عضلات و درمان پالس الکترومغناطیسی) دیاترمی، اسپری اتیل کلراید و کشش، کشش مهره های گردنی، درای نیدلینگ و تزریق به نقاط شروع کننده از نمونه‌های مختلفی روش‌های درمانی است که معمولاً برای درمان گردن درد  استفاده می‌شود.

 

 

مراقبت کایروپراکتیک 

دست کاری ستون فقرات طیف وسیعی از تکنیک های ارائه شده توسط ارائه دهندگان مختلف (کایروپراکتر، متخصص استخوان، فیزیوتراپی) را شامل می‌شود، اما به طور خاص به عنوان یک روش درمانی تعریف می‌شود که در آن رانش با سرعت بالا به ستون فقرات هدایت می‌شود. این تعریف بیشتر با دست کاری کایروپراکتیک سازگار است. تحرک شامل کلیه روش‌های دستی غیر محرک (به عنوان مثال، انرژی عضلات و تکنیک های ماساژ و مقابله با فشار) است که برای غلبه بر مفاصل محدود و افزایش دامنه حرکتی عضلات محدود شده طراحی شده است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هر دو روش حداقل در کوتاه مدت در بیماران مبتلا به گردن درد مفید بوده است و بنابراین گزینه‌های قابل قبولی هستند.

جراحی برای درد گردن 

اگر درمان های غیر جراحی نتوانند درد گردن را کاهش دهند و علائم و نشانه های مرتبط با آن، خصوصاً موارد مرتبط با فشرده سازی نخاع یا ریشه های عصبی را از بین برند، ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود.

Call Now Buttonنوبت دهی
× مشاوره واتساپ