فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر و ستون فقرات

fizbadj;amar

چند هفته‌ی اول پس از انجام عمل کم تهاجمی دیسک کمر دوره‌ی بسیار مهمی بوده و تأثیر زیادی را بر روی مدت‌زمان بهبودی شما می‌گذارد. در طول این مدت مهم است که شما به‌ منظور جلوگیری از آسیب و داشتن دوره‌ی بهبودی سالم، دستورالعمل‌های ارائه شده پس از جراحی را کاملاً رعایت کنید.

دستورالعمل‌ها و مراقبت بعد از عمل دیسک کمر به شما کمک می‌کنند تا ارتباط متعادل و هماهنگی را بین استراحت و فعالیت ایجاد کنید تا بدون خستگی بیش ‌از حد، قدرت و تحرک پذیری شما بهتر شود. ممکن است در طول چندین سال این اولین بار باشد که درد شما کاملاً بهبود یافته و در نتیجه باید با ملایمت به سراغ ورزش‌ها و تمرینات مشخص شده بروید تا از کشیدگی عضلات و آسیب به ستون فقرات جلوگیری شود. ممکن است پس از انجام جراحی حس خوبی داشته باشید ولی به یاد داشته باشید که بدن شما به دلیل درد مزمن که قبلاً وجود داشته، به انجام فعالیت‌های روزانه عادت ندارد. فعالیت‌های خود را با ملایمت شروع کرده و در صورت احساس هر گونه درد یا ناراحتی، به استراحت بپردازید.

با شروع فرایند بهبودی پس از جراحی کمر، متخصصین ما به شما در طی چند هفته‌ی اول کمک می‌کنند تا قدرت بدنی خود را بازیابید. برای کمک به شما در دوره‌ی بهبودی و سپری شدن آن با موفقیت، متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر پورقاسمیان یک برنامه‌ی مدیریت درد، ورزش و تمرینات کششی را مخصوصاً برای بیمارانی که تحت عمل‌های جراحی کم تهاجمی ستون فقرات قرار می‌گیرند، طراحی می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

بهبودی و مراقبت بعد از جراحی دیسک کمر


fizbadj;amar1

بهبودی و مراقبت بعد از عمل دیسک کمر به سطح تناسب‌اندام و میزان فعالیت شما قبل از انجام جراحی بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از انجام جراحی، در یک دوره‌ی فیزیوتراپی شرکت کنید. روز پس از جراحی شما را تشویق می‌کنند تا راه رفته و حرکت کنید و احتمالاً یک تا سه روز پس از آن، مرخص خواهید شد. 4 تا 6 هفته زمان می‌برد تا به سطح تحرک پذیری و عملکرد قابل ‌انتظار خود برسید (این مورد به شدت عارضه و علائم آن قبل از انجام جراحی بستگی خواهد داشت). زمانی که پس از انجام عمل جراحی دیسک کمر بیدار می‌شوید، احتمالاً کمر شما دردناک بوده و چند لوله به بدن شما متصل خواهد بود.

مزایای فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر


fizbadj;amar2

مراقب باشید، بازگشت تدریجی به سمت فعالیت‌های فیزیکی و ورزش کردن پس از انجام عمل جراحی دیسک کمر مزایای متعددی دارد از جمله:

  • تحرک باعث فعال شدن عضلات حمایت‌کننده‌ی بدن می‌شود. پس از انجام جراحی و یا یک آسیب، ممکن است عضلات کوچک‌تر در آن ناحیه از بدن محدود شوند. این عضلات نقش مهمی در حفظ ثبات و پایداری ستون فقرات دارند. کار کردن صحیح این عضلات می‌تواند فشار وارد شده در منطقه‌ی جراحی را از طریق ایجاد ثبات فعال، کاهش دهد.
  • تمرینات کششی ملایم، انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهند. در طول دوره‌های بی‌تحرکی، ممکن است دامنه‌ی حرکتی کاهش یافته و گرفتگی‌های عضلانی ایجاد شوند. تمرینات کششی ملایم در کمر و عضلات شکمی و همچنین عضلات محدوده‌ی لگن که به ستون فقرات و استخوان لگن متصل هستند، باعث تسهیل انجام تمامی انواع حرکات از جمله بلند شدن از روی صندلی می‌شود. باید مراقب باشید که زودتر از وقت مناسب، فشار زیادی به خود وارد نکنید چرا که ممکن است اثر مزایای مورد نظر برعکس شود.
  • فعالیت سبب تقویت گردش خون و تسریع فرایند بهبودی می‌شود. تحرک و فعالیت‌های فیزیکی سبب جریان یافتن خون سالم در بدن و در نتیجه بیشتر شدن اکسیژن در منطقه‌ی بهبودی می‌شود. کمبود اکسیژن در برخی از موارد می‌تواند فرایند بهبودی را کند کرده و یا حتی آن را متوقف کند. همچنین کمبود اکسیژن می‌تواند ساخته شدن استخوان‌های سالم را با مشکل مواجه کند که برای انجام موفقیت‌آمیز عمل دیسک کمر ضروری است.

برنامه‌ی توان‌بخشی


fizbadj;amar3

تیم پزشکی از شما می‌خواهند که هر چه زودتر از جای خود بلند شده و شروع به حرکت کنید. این کار معمولاً در روز پس از انجام عمل جراحی انجام می‌شود. پس از عمل جراحی، فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا بدون ایجاد خطر، قدرت و تحرک پذیری خود را بازیابید. در مورد بیمارانی که ممکن است پس از انجام جراحی‌های کم تهاجمی ستون فقرات، هنوز مقداری از درد و علائم دیگر در بدن آن‌ها باقی ‌مانده باشد، می‌توان از برنامه‌های مدیریت درد متعددی استفاده کرد. از جمله:

درمان دستی

fizbadj;amar4

درمان دستی می‌تواند مشکلات مربوط به محدودیت‌های حرکتی و بافت‌های نرم را رفع کند. روش‌هایی مثل استفاده از یخ و یا تحریک الکتریکی ممکن است برای کنترل درد مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، آموزش دادن به بیمار در مورد چگونگی جلوگیری از حالت‌هایی که موجب وارد شدن فشار بر روی ستون فقرات می‌شوند از جمله موارد کلیدی است.

آموزش چگونگی حفظ حالت مناسب بدن

fizbadj;amar5

حالت نامناسب بدن می‌تواند باعث وارد شدن فشارهای مضر به ستون فقرات شود که خطر آسیب و تخریب ستون فقرات را افزایش می‌دهد. آموزش در مورد حالت بدن می‌تواند چگونگی مراقبت از دیسک کمر با حفظ حالت مناسب ستون فقرات را به بیماران بیاموزد.

  • سندرم صافی کمر ممکن است پس از انجام عمل بر روی ستون فقرات ایجاد شده و نشان‌دهنده‌ی عملکرد نامناسب عضلات اکستنسور کمر می‌باشد. خطر بروز این سندرم با انجام عمل‌های کم تهاجمی ستون فقرات کاهش می‌یابد چرا که در این روش‌ها، عضلات کمتری مورد تهاجم قرار می‌گیرند. با این حال، هنوز احتمال بروز این سندروم به دلیل تحلیل عضلات در اثر آسیب به دیسک‌های کمر وجود خواهد داشت.
  • افراد ممکن است به گودی کمر مبتلا شوند که نشانه‌ای از ضعف در بدن است. تفاوت در طول پای چپ و راست، عدم توازن در سمت چپ و راست لگن و کج شدن ستون فقرات را می‌توان در برخی از موارد با استفاده از تکنیک‌های پرورش عضلانی اصلاح کرد.

ورزش برای بهبودی

fizbadj;amar6

با انجام تمرینات کششی و ورزش‌ها در خانه، متوجه خواهید شد که در هر مرحله از بهبودی، سطح این تمرینات متفاوت در نظر گرفته شده است. در زیر به اطلاعاتی درباره‌ی سطوح مختلف تمرینات و چگونگی انجام برخی ورزش‌های ساده در خانه اشاره شده است:

تمرینات سطح اول

این تمرینات برای بیمارانی که در هفته‌ی دوم یا سوم پس از عمل کم تهاجمی ستون فقرات قرار دارند در نظر گرفته شده‌اند. یکی از تمرینات مهم که در این دوره از زمان بهبودی باید انجام شود پرس شانه است که به شما کمک می‌کند تا بخش فوقانی کمر خود را تقویت کرده و حالت بدن خود را بهبود بخشید. به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید و پاها را در حدود عرض لگن از هم باز کنید. دستان خود را در دو طرف بدن قرار داده و کف دست‌ها را به ‌طرف بالا بگیرید. به هنگام عمل دم، بدن خود را شل گرفته و به هنگام بازدم، شانه‌های خود را به ‌طرف زمین فشار دهید. بخش تحتانی کمر خود را خم نکنید. این تمرین را دو بار در روز و هر بار 5 تا 10 مرتبه تکرار کنید.

تمرینات سطح دوم

این تمرینات اندکی پیچیده‌تر بوده و برای افرادی که در هفته‌ی چهارم و پنجم پس از عمل به سر می‌برند در نظر گرفته شده‌اند. پل زدن یک تمرین مهم سطح 2 است چرا که بخش تحتانی کمر و لگن شما را تقویت می‌کند. برای انجام این حرکت، در موقعیتی شبیه به تمرین بالا برای پرس شانه قرار بگیرید ولی کف دست‌های خود را به‌ طرف پایین قرار دهید. به هنگام انجام عمل دم، لگن خود را از روی زمین بلند کنید و در همین حال، عضلات مرکزی بدن را در حالت انقباض نگه دارید. به ‌آرامی در حین انجام عمل بازدم، لگن خود را پایین بیاورید. این تمرین را در 2 تا 3 مرحله‌ی 5 تا 10 تایی به صورت روزانه انجام دهید.

رفتن به خانه پس از انجام عمل جراحی بر روی دیسک کمر


fizbadj;amar7

معمولاً بیمار می‌تواند یک تا چهار روز پس از انجام عمل جراحی به خانه بازگردد. مدت ‌زمانی که شما باید در بیمارستان بستری باشید، به نوع عمل جراحی انجام شده و وضعیت سلامتی عمومی شما بستگی خواهد داشت. دستورالعمل‌ها و راهنماهای کتبی و همچنین نسخه‌ها و داروهای مورد نیاز، قبل از مرخص شدن به افراد داده می‌شوند. در این راهنماها موارد زیادی در مورد مراقبت‌های خانگی به شما یادآوری می‌شوند.

فعالیت می‌تواند سرعت بهبودی شما را افزایش دهد. حتماً ورزش‌هایی که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای شما مشخص کرده است را انجام دهید و بیش از مدت 15 تا 20 دقیقه، در یک موقعیت ثابت نشسته یا ایستاده قرار نگیرید چرا که این کار می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی و درد شود.

بازگشت به محل کار پس از انجام عمل


fizbadj;amar8

زمانی که شما بتوانید به محل کار خود باز گردید به سرعت بهبودی پس از جراحی و شغل شما بستگی دارد. اکثر افراد پس از 4 تا 6 هفته به محل کار خود باز می‌گردند البته در صورتی‌که شغل آن‌ها نیازمند فعالیت‌های شدید نباشد. اگر شغل شما نیازمند رانندگی زیاد، بلند کردن اجسام سنگین و یا دیگر فعالیت‌های فیزیکی شدید است، ممکن است لازم باشد تا به مدت 12 ماه مرخصی بگیرید.

رانندگی پس از انجام عمل


fizbadj;amar9

قبل از شروع دوباره‌ی رانندگی، باید اثر تمامی داروهای مسکن که ممکن است شما را خواب‌آلوده کنند از بین رفته باشد. اکثر افراد پس از گذشت 2 تا 6 هفته احساس می‌کنند که برای رانندگی کردن آماده‌اند که این مورد به شدت عمل جراحی انجام شده بستگی خواهد داشت.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonنوبت دهی
× مشاوره واتساپ