گزگز، مورمور، سوزش، بی‌حسی،خواب رفتن و سوزن‌سوزن شدن دست و پا

gezgezdast

بی‌حسی و سوزن سوزن شدن زمانی رخ می‌دهد که حس طبیعی در منطقه‌ای از بدن از جمله دست ‌و پا از دست می‌رود و فشار، جریان خون به عصب‌هایی که حامل پیام‌های حسی به مغز است را قطع می‌کند. اگر شما دچار بی‌حسی شوید، هیچ‌چیز را احساس نمی‌کنید مثلاً اگر یک پزشک با استفاده از یک سوزن پوست را خراش دهد دردی احساس نمی‌کنید. هنگام سوزن سوزن شدن یک حس غیرطبیعی و معمولاً ناخوشایند در بخشی از بدن دارید. این احساس ممکن است مانند تعداد زیاد خراش سوزن، گزگز شدن یا تیر کشیدگی در یک بازو یا پا باشد و یا فقط یک انگشت پا یا هر دو پا را تحت تأثیر قرار دهد. درمان بستگی به علت آن دارد. به‌ عنوان‌مثال، سندرم تونل کارپال با آتل و داروهای ضدالتهاب درمان می‌شود و یک عصب فشرده یا تحریک شده ممکن است به درمان‌هایی مانند فیزیوتراپی و دارو برای کاهش فشار و برگشت عملکرد کامل عصب نیاز داشته باشد.

درمان بی‌حسی بستگی به علت مشکل دارد. متخصصین مجرب ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر پورقاسمیان شما را معاینه خواهند کرد و با انجام یک ارزیابی دقیق، علت را تعیین می‌کنند. عصب فشرده‌شده توسط استخوان یا بافت‌های دیگر برای ازسرگیری عملکرد کامل عصب نیاز به فیزیوتراپی دارد. فشار عصب اگر بدون درمان رها شود می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. از این‌رو مشاوره با یک متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی از ابتدا برای بازگشت کامل عملکرد بسیار مهم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

علل


 آسیب

gezgezdast1

اعصاب ممکن است فشرده شوند، ضربه بخورند یا آسیب ببیند و درنتیجه درد عصب ایجاد شود. مثال‌ها شامل فشردگی عصبی ناشی از فتق دیسک و یا استخوان دررفته است.

استنوز سرویکس ستون فقرات

gezgezdast2

کم شدن فاصله در کانال نخاعی در ناحیه گردن و ستون فقرات باعث فشار بر نخاع یا ریشه‌های عصبی و در نتیجه احساس سوزش و گزگز می‌شود.

سیاتیک

gezgezdast3

درد ناشی از تحریک یا فشردگی عصب سیاتیک، از پشت لگن شروع می‌شود و از طریق باسن به پایین هر دو پا کشیده می‌شود.

سندرم تونل تارسال

gezgezdast4سندرم تونل تارسال هنگامی ایجاد می‌شود که عصب درشت‌نی که مسئول حرکت و احساس عضلات پا و ساق پا است، آسیب می‌بیند. این آسیب به علت فشار مؤثر بر عصب برای یک مدت‌زمان طولانی و یا ضربه مستقیم است.

سندرم تونل کارپال

gezgezdast5احساس درد، بی‌حسی و سوزش و یا گزگز در دست ناشی از فشار ایجادشده در تونل کوچکی است که از مچ دست به پایین کف دست می‌رسد (تونل کارپال).

عصب اولنار فشرده 

gezgezdast6عصب اولنار در گردن شروع می‌شود و از بازو به آرنج و سپس به سمت انگشت کوچک دست کشیده می‌شود. امکان وارد شدن فشار در هر نقطه از این عصب وجود دارد.

ام اس

اگر احساس ضعف همراه با بی‌حسی یا گزگز دارید، همچنین علائمی مانند دوبینی، تاربینی یا مشکلات کنترل مثانه یا روده دارید، ممکن است ام‌اس دلیل آن باشد.

دیابت

gezgezdast7

قند خون بالا به‌عنوان یک سم برای اعصاب است و باعث مورمور شدن دست‌وپا (نوروپاتی محیطی) شود.

کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری غده تیروئید باعث گزگز شدن، خواب رفتن دست و پا، حساسیت به سرما، افزایش غیرقابل توضیح وزن، پوست خشک و ریزش مو می‌شود.

کمبود ویتامین

اگر احساس سوزن سوزن شدن در هر دو دست (و نه ‌فقط یکی)اتفاق می‌افتد ممکن است به دلیل کمبود ویتامین باشد. ویتامین E، B1، B6، B12 و نیاسین برای عملکرد سالم عصب ضروری است.

علائم


ویژگی‌های مشترک سوزن سوزن شدن عبارت‌اند از:

 • احساس گزگز و سوزش
 • بی‌حسی
 • بازگشت به حس طبیعی چند دقیقه پس از تغییر موقعیت

دست‌ها، بازوها، پاها و ساق پا بخش‌هایی از بدن هستند که بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

تشخیص


gezgezdast9

پزشک سابقه‌ی پزشکی شم ارا بررسی می‌کند و در مورد محیط کار، خطر ابتلا به اچ آی وی یا سایر بیماری‌های عفونی و سابقه خانوادگی از بیماری‌های عصبی سوالاتی می‌پرسد. او همچنین معاینات فیزیکی انجام خواهد داد و خون را از نظر وجود دیابت، کمبود ویتامین‌ها و نشانه‌هایی از فعالیت سیستم ایمنی غیرطبیعی تست می‌کند.

شما ممکن است به یک متخصص مغز و اعصاب نیز برای آزمایش‌های بیشتر از جمله موارد زیر معرفی شوید:

 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • تست هدایت عصبی (NCS)

گهگاه آزمایش‌ها ممکن است شامل این موارد نیز بشود:

 • پونکسیون کمری
 • نمونه‌برداری عصبی
 • سی‌تی‌اسکن
 • ام آر آی

درمان 


درمان بیماری‌های زمینه‌ای

بیماری‌های زمینه‌ای باید به ‌درستی کنترل شوند تا علائم مرتبط با آن از جمله سوزن سوزن شدن کاهش یابد:

 • افزایش کنترل دیابت برای به حداقل رساندن نوروپاتی محیطی و حتی ترویج بازسازی عصب.
 • توجه به کمبود ویتامین بدن و استفاده از مکمل‌های ویتامینی که کمبودشان با آزمایش خون شناسایی شده است.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم جریان خون را افزایش می‌دهد و باعث آرامش اعصاب و عضلات می‌شود. استفاده از دوش آب گرم، یک پد گرم یا مرطوب یا لیف حمام و آب گرم در ناحیه مورد نظر نیز به آرامش کمک می‌کند.

بالا نگه‌داشتن منطقه آسیب

بالا نگه‌داشتن دست و پای آسیب‌دیده نیز گردش خون را افزایش می‌دهد. کافی است پاها و دست خود را بر روی یک بالش قرار داده و استراحت کنید.

دارو

گاهی برخی داروها از جمله داروهای مسکن و آن‌هایی که برای درمان بیماری‌های عصبی مورد استفاده‌ هستند، برای کاهش خواب‌رفتن دست و پا نیز استفاده می‌شوند.

ماساژ دست ‌و پا

gezgezdast10

ماساژ مناطق دچار بی‌حسی و خواب رفتگی دست و پا نیز گردش خون را افزایش می‌دهد. ماساژ همچنین باعث تحریک عضلات و اعصاب می‌شود و عملکرد کلی را بهبود می‌بخشد. سعی کنید از روغن خردل، نارگیل، یا زیتون برای ماساژ ناحیه با انگشتان دست با حرکت دایره‌ای به مدت پنج دقیقه استفاده کنید.

درمان دستی

gezgezdast11

درمان برخی از علل سوزن سوزن شدن پا و دست ممکن است شامل درمان دستی گردن یا پشت توسط یک متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی باشد. درمان دستی ناراحتی این مناطق را با تراز کردن گردن و پشت کاهش می‌دهد.

فیزیوتراپی

gezgezdast12

فیزیوتراپی از انواع روش‌های درمانی برای کمک به کاهش بی‌حسی، خواب رفتن دست و پا، بهبود احساس و بازگرداندن عملکرد کامل در اسرع وقت استفاده می‌کند. روش‌های فیزیوتراپی زیر به درمان سوزن سوزن شدن دست‌وپا کمک می‌کنند:

مراقبت مناسب از گردن و پشت

با قرار دادن بدن خود در وضعیت صحیح از گردن و پشت خود مراقبت کنید. از بلند کردن اشیاء سنگین و حرکات تکراری اجتناب کنید و در فاصله‌های زمانی منظم و مناسب استراحت کنید. یوگا و پیلاتیز به قرارگیری وضعیت مناسب بدن کمک می‌کند.

ورزش‌درمانی برای سوزن سوزن شدن دست و پا

کشش

gezgezdast13

کشش اجازه می‌دهد تا اکسیژن در سراسر بدن شما به جریان درآید بنابراین فارغ از دلیل سوزن سوزن شدن، کشش به درمان  کمک می‌کند. هنگام انجام تمرینات کششی با شانه‌ها، بازوها و نقاط مرکزی گردش خون به دست، بازوها و پاها افزایش می‌یابد.

تمرینات چرخشی

gezgezdast14

انجام تمرینات چرخشی راهی بسیار خوب برای بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها است. اگر بازویتان سوزن سوزن می‌شود، این حرکت ممکن است کمک کند.

کشش پلانتار فاسیا 

gezgezdast16

کشش قسمت پایین پا یعنی جایی که رباط پلانتار فاسیا  تا زیر قوس کشیده شده، گروه‌های عضلانی مختلف را درگیر و به تسکین سوزن سوزن شدن کمک می‌کند.

کشش انگشت پا

gezgezdast18

کشش قوس کف پا

gezgezdast20

کشش پلانتار فاسیا عضلات کششی قوس کنار و روی پا را عمیق‌تر می‌کند.

کشش عصب سیاتیک

gezgezdast22

عصب سیاتیک به باسن و پاها کشیده می‌شود و هنگام التهاب باعث گزگز در ساق پاها و پاها می‌شود. اگر سوزن سوزن شدن شامل ساق‌های پا یا لگن و پا نیز می‌شود، سعی کنید ماهیچه گلابی‌شکل که در طول عصب سیاتیک کشیده می‌شود را نیز کشش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonنوبت دهی
× مشاوره واتساپ