طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن (استفاده از پشتی و تشک مناسب)

بیدار شدن از خواب، فقط احساس خستگی در ما ایجاد نمی‌کند، بلکه بر سلامت کلی بدن ما تأثیر می‌گذارد و روند بهبودی بدن را آهسته می‌کند. وقتی شب می‌خوابیم تنفس ما آهسته می‌شود، دمای بدن کاهش می‌یابد و مغز ما وارد یک سری مراحل خواب می‌شود که به عملکرد شناختی و همچنین تصمیم گیری کمک می‌کند. این همچنین یک دوره زمانی است که ماهیچه‌ها و استخوان‌های شما بهبود می‌یابند و رشد می‌کنند و بافت‌های شما جوان می‌شوند. واضح است که وقفه در این روند می‌تواند فعالیت‌های روزمره شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و همچنین شما را از بهبودی دردی که تجربه کرده اید باز دارد.

درد دیسک گردن اغلب در شب بدتر و یا شدیدتر می‌شود. بنابراین نحوه‌ی خوابیدن برای دیسک گردن بسیار مهم است. وضعیت بدن هنگام خوابیدن می‌تواند درد گردن را چندین برابر کند.

طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن 


طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن

اگر دیسک گردن و یا گردن درد شدید دارید، نحوه‌ی خوابیدن در بهبود و یا تشدید درد شما فوق العاده موثر است. در این قسمت طرز خوابیدن صحیح برای افراد مبتلا به دیسک گردن توضیح داده شده است. مطلب را با دقت بخوانید:

خوابیدن به پشت 

خوابیدن به پشت برای دیسک گردن

بهترین روش برای تسکین درد دیسک گردن در شب این است که به موقعیت‌های خواب خود اهمیت بیشتری بدهید. بهترین حالت خوابیدن برای گردن درد، خوابیدن به پشت است. این باعث می‌شود ستون فقرات در یک حالت خنثی قرار بگیرند و هیچ گونه انحنای غیرطبیعی یا فشار اضافی به قسمت‌های کمر و گردن وارد نشود. این حالت خوابیدن، علاوه بر دیسک گردن، برای وضعیت اسید ریفلاکس نیز مناسب است البته تا زمانی که سر شما تا حدی بالا باشد. فقط مطمئن باشید که در این شرایط از بهترین نوع بالش برای گردن درد استفاده کنید.

  • اگر به پشت می‌خوابید، بهترین نوع بالش برای گردن درد به دلیل دیسک، یک بالش باریک و با ضخامت متوسط ​​است که ستون فقرات گردن را به خوبی پشتیبانی می‌کند و ارتفاع مورد نیاز برای اندازه سر را فراهم می‌کند. تعداد زیادی از بالشت‌های مخصوص در بازار مخصوص وجود دارد که به طور خاص برای استراحت در قسمت‌های گردن طراحی شده اند.
  • هنگام خوابیدن به پشت، برای حمایت بیشتر از ستون فقرات، پایین پاهای خود را با قرار دادن پتو یا حوله در زیر زانوهای خود بالا ببرید. این امر به پشتیبانی از انحنای طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند و باعث می‌شود که قسمت‌های سنگین بدن به ماهیچه‌های کمر فشار وارد نکنند. این روش به ویژه در حالت قرارگیری صحیح کل ستون فقرات، مفید و بهترین راه خواب است.
  • همچنین می‌توانید از یک حوله کوچک زیر گردن خود برای پشتیبانی بیشتر استفاده کنید. حوله کوچک از بافت‌های نرم پشتیبانی و، محلی برای استراحت فراهم می‌کند و همچنین فاصله‌ی ایجاد شده بین شانه‌ها و قاعده جمجمه توسط قوس طبیعی نخاع را پر می‌کند.

خوابیدن به پهلو 

خوابیدن به پهلو برای دیسک گردن 

بدون شک خوابیدن به پهلو، یکی دیگر از بهترین وضعیت‌های خواب است، به خصوص اگر به دلیل افزایش گردش خون در سمت چپ خود بخوابید. خوابیدن در پهلو مجاری تنفسی را باز نگه می‌دارد و به ستون فقرات را در یک تراز مناسب قرار می‌دهد و از گردن و سر نیز پشتیبانی می‌کند. با اضافه کردن یک بالش بین زانوها، در واقع با حفظ وزن پاها از ستون فقرات، حمایت بیشتری به این تراز اضافه می‌کنید.

  • برای جلوگیری از سفتی گردن هنگام خوابیدن به پهلو، باید از بالش مناسب خود اطمینان حاصل کنید. بالشت مناسب گردن هنگام خوابیدن در این وضعیت باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا بتواند سر را در ارتفاع صحیح نگه دارد و زیر شانه نباشد، همچنین به اندازه کافی برای تمام فضای بین شانه‌های شما، پهن باشد.
  • علاوه بر بالش، نوع تشک نیز مهم است. تشکی که انتخاب می‌کنید در نهایت از وضعیت خواب شما پشتیبانی می‌کند و باید بخشی مهم از رویکرد کلی شما برای درد گردن باشد. افرادی که به پشت و شکم می‌خوابند، به سطح سفت‌تری نیاز دارند تا اجزای سنگین بدن باعث فشار روی ستون فقرات نشود. افرادی که به پهلو می‌خوابند برای پشتیبانی بهتر ستون فقرات به به یک تشک کمی نرمتر نیاز دارند، در حالی که حالت شانه‌ها و باسن شما نیز تغییر می‌کند.

خوابیدن روی شکم که اصلا توصیه نمیشود

برای دیسک گردن خوابیدن روی شکم که اصلا توصیه نمی‌شود

اگر دیسک گردن دارید، از خوابیدن روی شکم خودداری کنید زیرا این وضعیت خواب، باعث درد مزمن گردن می‌شود. خوابیدن روی شکم، باعث چرخش و فشار روی ستون فقرات شده و شما را مجبور می‌کند گردن خود را به یک طرف بچرخانید، که این حالت باعث کشش بافت نرم گردن در حالت غیر طبیعی در طول شب می‌شود. در این حالت خوابیدن، هنگامی که سر شما روی بالش قرار می‌گیرد، به سمت بالا می‌رود و باعث انعطاف غیر ضروری بیشتر از طریق گردن می‌شود. این امر باعث می‌شود که شل شدن عضلات گردن هنگام خواب دشوار باشد و ممکن است بیشتر اوقات با سفتی گردن و بالای کمر از خواب بیدار شوید.

  • اگر باید روی شکم بخوابید، یک بالش نازک و نرم انتخاب کنید که سر شما را گهواره کند و نه اینکه آن را بلند کند. خوابیدن بدون بالش نیز گزینه خوبی است. این به شما کمک می‌کند تا ستون فقرات در یک راستا قرار گیرد بدون اینکه به بافت نرم و ستون فقرات فشار وارد شود.
  • همچنین می‌توانید برای نرم شدن عضلات و از بین بردن تنش، کیسه‌های حرارتی را روی گردن خود قرار دهید. این کار را هر شب 10 تا 15 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. دوش آب گرم یا حمام نیز ممکن است کمک کند.

محصولات خواب برای کمک به درد دیسک گردن 


برخی از محصولات مرتبط با خواب برای کمک به شل شدن عضلات گردن هنگام خواب مهم هستند. بالش‌ها به دلیل اینکه می‌توانند در هنگام استراحت از گردن پشتیبانی مناسب داشته باشند، انتخاب‌های آشکاری هستند، اما به غیر از دانستن تفاوت بین بالش نرم یا محکم، ممکن است بخواهید برخی دیگر از گزینه‌های بالش مخصوص و یا سایر وسایل برای تسکین درد دیسک گردن را بررسی کنید.

محصولات خواب بسیاری وجود دارد که در کاهش درد گردن و یا کمر بهتر از دیگر محصولات است. در حقیقت، بسیاری از آنها به طور خاص برای وضعیت قرارگیری و درد گردن طراحی شده اند. بالشها اگر با توجه به راحتی شما انتخاب نشوند، می‌توانند باعث گردن درد شوند. از آنجایی که بسیاری از بیماران به اشتباه تصور می‌کنند هیچ یک از این محصولات برای آن‌ها مناسب نیست، باید وقت خود را صرف بررسی گزینه‌های مناسب با نیازهای خود کنند.

بالش‌های مخصوص اولین محصولات خواب برای دیسک گردن می‌باشند. برای کمک به کاهش ناراحتی و درد دیسک گردن، برخی از موارد زیر را در نظر بگیرید:

بالش 

بالش برای کمک به درد دیسک گردن 

برای تسکین درد دیسک گردن به مواد استفاده شده در بالش توجه کنید. همانطور که در بالا توضیح داده شد، انتخاب بالش شما باید بر اساس وضعیت خواب شما باشد، اما با وجود بالش‌های پر و بالش‌های مموری فوم به دلیل مطابقت با شکل گردن و سر شما برای ایجاد راحتی، از بهترین موارد برای خرید هستند. از بالشي كه سرتان را به وضعيت غير طبيعي‌تري منتقل مي‌كند و يا هيچگونه هيچگونه هيچ گونه مقاومتي در برابر وزن شما ارائه نمي‌دهد، نبايد استفاده شود.

بالشهای مخصوص درد آرتروز گردن یا مشکلات گردن گردنی نیز بسیار محبوب هستند. این بالش‌های درمانی یا ارتوپدی غالباً برای افرادی که بیشتر به پشت یا  پهلو می‌خوابند، برای حداکثر پشتیبانی درست شده‌اند و به طور کلی از مواد سازگار ساخته شده اند. گاهی اوقات آنها همچنین دارای یک رول کانتور برای پشتیبانی بیشتر از گردن هستند.

بالشهای گوه مخصوص افرادی که روی شکم میخوابند 

بالش‌های گوه مخصوص افرادی که روی شکم می‌خوابند برای کمک به دیسک گردن 

بالش‌های گوه مخصوص افرادی است که روی شکم می‌خوابند. این نوع بالش به وضعیت درست بالا تنه کمک می‌کند و فضای مناسب برای خوابیدن روی صورت فراهم کرده تا موقعیت گردن باعث درد در طول شب نشود.

بالشهای رولی گردنی

بالش‌های رولی گردنی برای کمک به دیسک گردن 

از بالش‌های رول مانند گردنی به روش‌های مختلفی می‌توان در زیر گردن یا حتی زیر زانوها استفاده کرد تا قسمت های بدن را بالا برده و آرامش بیشتری ایجاد کند. این مدل، تقریباً همیشه از نوع اسفنجی تشکیل شده است که توزیع وزن و همچنین پشتیبانی و تسکین مفاصل را فراهم می‌کند. این بالش‌های برای درد مفاصل گردن مفید هستند.

بالشهای نعل اسبی یا مسافرتی

بالش‌های نعل اسبی یا مسافرتی برای کمک به دیسک گردن 

بالش‌های نعلی شکل یا مسافرتی برای مواردی چون چرت زدن‌های کوتاهدر هواپیما، قطار یا خودرو مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرند. اینها می‌توانند برای وضعیت مناسب بدن و همچنین موقعیت قرارگیری راحت هنگام نشستن در رختخواب و یا حتی تماشای تلویزیون بسیار مفید باشند.

بریسهای گردنی 

بریس‌های گردنی برای کمک به دیسک گردن 

بریس‌های گردن یا گردن‌بندهای طبی نیز به عنوان یک تسکین دهنده‌ی درد هستند که هر شب برای پشتیبانی از تراز اضافی یا حتی اگر به صورت ایستاده می‌خوابید، استفاده می‌شوند. بریس گردن به شما کمک می‌کند تا گردن شما در وضعیت صحیحی قرار داشته باشد و همچنین این توانایی را برای شما فراهم می‌کند که بدون عملکرد طبیعی و روزانه بالا نگه داشتن گردن، بتوانید گردن خود را استراحت دهید. این ممکن است توانایی شما را در حرکت دادن آن به طرفین محدود کند، اما گاهی اوقات دقیقاً همان چیزی است که شما برای پایان دادن به فشار بیشتر و بهبودی به آن نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و تماس